Złodzieje tylko czekają na naszą nieuwagę

132

Okres przedświąteczny to między innymi czas zakupów i poszukiwania prezentów dla naszych najbliższych, zarówno w sklepach znajdujących się w pobliżu naszego miejsca zamieszkania, jak i na portalach internetowych.

Ten olbrzymi ruch związany z zakupami zauważalny jest w dużych sklepach lub galeriach handlowych. Zwiększony napływ klientów do centrów handlowych, zakupy w gorączkowej atmosferze, nieraz przy udziale wszystkich członków rodziny,  w tym również małych dzieci. Mnogość promocji, kuszące propozycje, działania marketingowe ukierunkowane na psychologię kupujących, wszystko to powoduje, że pochłonięci zakupami często zapominamy o podstawowych, o tych najprostszych zasadach bezpieczeństwa – ostrzega Iwona Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.

Podczas robienia zakupów należy zawsze mieć w zasięgu wzroku torebki, telefony komórkowe i  portfele. Chwila nieuwagi może nas kosztować utratę wartościowych rzeczy. Zachowajmy szczególną ostrożność w sieciach handlowych, na bazarach, targowiskach i w środkach komunikacji publicznej. Zanim dojdzie do kradzieży, złodzieje robią rozpoznanie, kto jaką gotówką operuje. Przyglądają się osobom przy bankomatach, kasach lub w innych miejscach, gdzie sięgamy po portfel, gdzie go chowamy, ile pobraliśmy gotówki – mówi policjantka i ostrzega, że również we własnych domach jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo: – Mogą do naszych domów przychodzić różne osoby, nie zawsze z dobrymi zamiarami. Pod wymyślonym przesz siebie pretekstem na przykład sprzedaży kalendarzy, opłatków lub przedmiotów na prezenty. Złodzieje mogą wykorzystać chwilę naszej nieuwagi i okraść nas lub oszukać. W innych przypadkach, podając się za pracowników różnych instytucji, próbują wejść do domu i najczęściej są wpuszczani. Wykorzystując nieuwagę właścicieli, kradną pieniądze. Ich ofiarami są przeważnie osoby starsze, które przez brak czujności niejednokrotnie tracą wszystkie swoje oszczędności – przestrzega Iwona Mazur i podpowiada, jak można uniknąć przykrych sytuacji.

Należy:

– nie otwierać drzwi bez sprawdzenia, kto i po co przyszedł;

– będąc w domu zawsze zamykać drzwi wejściowe na zamki;

– jeśli musimy kogoś wpuścić, nie zostawiajmy go ani na chwilę samego w mieszkaniu;

– nie wolno przekazywać żadnych pieniędzy osobom, które telefonicznie podają się za kogoś z rodziny;

– nie należy dawać żadnych pieniędzy akwizytorom i nie podpisywać z nimi żadnych umów;

– nie trzeba udzielać żadnych informacji przez telefon, szczególnie o swoich danych personalnych, numerach kont bankowych, nie mówić o swoich planach życiowych i o członkach swojej rodziny;

– poprosić o pomoc sąsiada, niech towarzyszy podczas niespodziewanych odwiedzin.

Policjantka przypomina, aby wyjeżdżając na święta pamiętać o podstawowych zasadach zabezpieczenia domu. – Należy sprawdzić wszystkie okna, drzwi czy są zamknięte, również te małe okienka od podpiwniczenia. Poprośmy zaufanego sąsiada o doglądanie naszego dobytku – radzi.

Podczas robienia zakupów należy zawsze mieć w zasięgu wzroku torebki, telefony komórkowe i portfele.

 

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here