Pierwszy w powiecie opłatek

613

Coraz większymi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia. Weekend szalonych zakupów mamy już za sobą, rozpoczęły się też przedświąteczne spotkania opłatkowe.

Szefowie Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Tęcza” „opłatek” zorganizowali w środę 10 grudnia w Szkole Muzycznej. Na imprezę oprócz gospodarzy gminy, powiatu oraz trzebnickich kościołów zaprosili młodzież i wykładowców szkoły. Każdy przybysz miał okazję „przejść do historii”, a to za sprawą p. Ireny Prostak, kronikarki uniwersytetu, która przybywających wręcz namawiała do umieszczenia autografu w pamiątkowej księdze uczelni.

Jak zaznaczyła prezes STUW „Tęcza” Irena Kahalik, która pełniła obowiązki gospodyni spotkania, tematem przewodnim drugiego już wspólnego opłatka „tęczowego” były tradycje przyniesione na ziemię trzebnicką przez przesiedleńców z Kresów wschodnich dawnej Rzeczypospolitej. Pani Irena przypomniała potrawy i i przepisy kuchni bożonarodzeniowej, kultywowane do dziś w wielu domach.

Stół nakryty białym obrusem, mieścił tyle nakryć, ilu było biesiadników, jednak puste miejsce pozostawiano dla nieobecnych… Goście zajmowali miejsca według starszeństwa i dostojeństwa. Po przełamaniu się opłatkiem, który w naszym domu smarowano miodem zasiadaliśmy do wieczerzy składającej się z dwunastu potraw, na pamiątkę tyluż apostołów zasiadających w Wieczerniku – opowiedziała pani Irena.

Uczniowie pierwszej klasy śpiewu solowego ze szkoły muzycznej wystąpili z programem świątecznym. Najpiękniejsze kolędy zaśpiewała doktor sztuki wokalnej sopranistka, wykładowca na… Politechnice Wrocławskiej prowadząca zajęcia z emisji głosu – Monika Gruszczyńska.

Pierwszy w powiecie opłatek

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Pierwsza gitara ziemi trzebnickiej – Michał Bąk, laureat wielu konkursów i solista na niezliczonej liczbie koncertów i festiwali, tym razem wystąpił w roli akompaniatora. Ta para – dodajmy także wykładowców w trzebnickiej szkole muzycznej – błyskawicznie stworzyła nastrój świątecznych spotkań rodzinnych. Bo nawet jeśli już w domu nie kolędujemy, to lubimy słuchać świąteczno-noworocznych melodii podczas posiłków i rozmów.

Ksiądz Jerzy Olszówka, proboszcz parafii św. Jadwigi i św. Bartłomieja przypomniał zapisy biblijne traktujące o narodzeniu Jezusa. – Życzę wam by ta Boża Dziecina znalazła miejsce w sercu każdego z was. By zagościła w waszych domach, w waszych rodzinach. I by ten wasz świat ubogacała darami, które ze sobą na świat przyniosła. Życzę wam tego, abyście tym dobrem, miłością i pokojem umieli się dzielić z najbliższymi, ale także z wszystkimi ludźmi, których będziecie spotykać. Życzę wam, by Boże Narodzenie było rzeczywiście każdego dnia – powiedział ksiądz proboszcz, a zwracając się w szczególności do słuchaczy UTW, dodał do życzeń: mnóstwo dobrych pomysłów, mnóstwo zapału, by „każdy dzień był odkrywaniem nowych możliwości i potencjału”.

Goście oprócz strawy duchowej mogli spróbować wypieków Stanisławy Łakoty i Grażyny Krawiec – również aktywnych słuchaczek uniwersytetu.   [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here