Kto zostanie starostą?

250

Przypomnijmy, że głosami mieszkańców powiatu trzebnickiego w wyborach zwyciężyła Platforma Obywatelska, która do rady wprowadziła 8 radnych. Po 5 radnych wprowadzili PiS i ugrupowanie burmistrza Długozimy, a 3 radnych PSL, który startował po szyldem Razem w Powiecie. Kto zatem będzie rządził w powiecie?

Obecny starosta Robert Adach, nie umiał nam odpowiedzieć na to pytanie, mówiąc tylko, że trwają rozmowy Platformy z radnymi Razem w Powiecie. Z nieoficjalnych informacji wiemy, że podobne rozmowy trwają wśród pozostałych radnych.

Języczkiem uwagi pozostaje były burmistrz Obornik Śl. Sławomir Błażewski, bo jak łatwo policzyć obie siły mają w sumie po 10 głosów. I to właśnie od głosu Błażewskiego będzie zależało, kto obejmie władzę w powiecie. I pewnie dlatego stawia on twarde warunki. Według naszych informacji Błażewski, chce od Platformy otrzymać funkcję wicestarosty. PO twierdzi, że taką propozycję koalicjant już dostał i że to oni muszą sami zdecydować, kto zasiądzie na tym fotelu. Tymczasem Razem w Powiecie, mimo, że wprowadziło tylko 3 radnych, to aż dwóch z nich zamierza zostać wicestarostą. Oprócz Błażewskiego, o fotel upomina się też Małgorzata Matusiak.

DSC_8476'1Swoją wizję ułożenia władzy w powiecie mają też radni PiS i ugrupowania Skuteczni dla Rozwoju. Prawdopodobnie złożyli już Sławomirowi Błażewskiemu propozycję objęcia funkcji wicestarosty. W takim wypadku starostą mógłby zostać albo Waldemar Wysocki, albo Janusz Szydłowski z PiS. Niektórzy twierdzą nawet, że PiS może zagrać vabank i Błażewskiemu zostanie złożona propozycja objęcia funkcji starosty. Jednak wtedy starosta nie miałby swojego zaplecza politycznego.

Różnica jednego głosu, to bardzo niekomfortowa sytuacja, a przed powiatem stoją ważne zadania. Kto zatem stworzy silną i stabilną koalicję? Czy starosta Adach utrzyma posadę?

Decyzja może zapaść jeszcze w tym tygodniu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here