Mistrz okręgu podwrocławskiego w szachach wyłoniony

233

Przybyło 24 młodych szachistów i szachistek. W tej grupie znalazł się najmłodszy uczestnik, sześcioletni Jan Matysiak z Kryniczna i najstarszy, szesnastoletni Michał Łakomski z Wiszni. Do walki przeciw młodym stanął doświadczony szachista symultant – Marek Aleksander Krupa, były wojewoda dolnośląski. Dwóch szachistów – Maksymilian Tomala z Pierwoszowa i Sebastian Bogińczuk stawili skuteczny opór panu Markowi remisując swoje partie. Pozostali polegli na polu chwały szachowej.

W niedzielę turniej mistrzowski open zgromadził 65 uczestników w różnym przedziale wiekowym. Najmłodsi stanowili, jak zawsze spora grupę. Oni też bardzo odważnie stawali przeciw doświadczonym graczom. Bywało że stawali zwycięsko zdobywają swe pierwsze punkty w turnieju. Jednak najbardziej zacięte partie rozegrane zostały pomiędzy mistrzami i kandydatami na mistrzów. Do piątej rundy losy pierwszeństwa w turnieju ważyły się po każdym rozegraniu. Dopiero po 6 rundzie na punktowe prowadzenie wyszedł Łukasz Budkiewicz z Wiszni. A już po 7 rundzie wyprzedzał jednym punktem Jerzego Kubienia i Michała Lercela oraz Marcina Stępnia. Gdy zdawało się że ten układ pozostanie do końca ten sam, ostatnie dwa rozegrania zmieniły tabelę. Zwycięzcą turnieju w kategorii open został Łukasz Budkiewicz (8,5 pkt) – mistrz międzynarodowy, drugim był Ryszard Grossman (7 pkt) – mistrz FIDE, a trzecim Marian Kwieciński (tkże 7 pkt) – kandydat na mistrza. Wśród pań w kategorii open zwyciężyła Lidia Zdziarska – Zaręba – kandydatka na mistrza, zdobywając 5,5 pkt. Za nią z 5 punktami uplasowała się Urszula Krokay, obie z klubu OKSiR Wisznia Mała. Przy prezentacji pań warto nadmienić, że w turnieju wystąpiła cała szachowa rodzina Zdziarskich: senior Jan Zdziarski – radny, Lidia Zdziarska- Zaręba, córka Jana i Radosław Zaręba, mąż Lidii.

Z dużym prawdopodobieństwem możemy podać, że mistrzostwa zostały obsadzone czołówką szachistów okręgu podwrocławskiego. W składzie turnieju odnotowaliśmy dwóch mistrzów międzynarodowych: Łukasza Budkiewicza i Franciszka Borkowskiego, trzech mistrzów FIDE: Ryszarda Grossmana, Jerzego Kubienia i Władysława Pojedzienieca oraz kandydata na mistrza FIDE Michała Walentukiewicza i całą plejadą szachistów z różnymi stopniami wtajemniczenia szachowego od kandydatów na mistrza do zawodników ze stopniami wtajemniczenia od I do IV. Jedynie 8 uczestników nie mogło pochwalić się uzyskaniem żadnego stopnia. Podobnie jak przed rokiem na mistrzostwa przybyli najmłodsi w osobach: Jeremigo Hebrowskiego z Rogoża, Matyldy Stefiniak i Martyny Nawrockiej oraz Kewina Owsiańskiego z Malina. Najstarszymi zawodnikami byli Jan Zabłocki z Milicza i Władysław Pojedziniec z Wrocławia.

Zakończenie mistrzostw odbyło się w towarzystwie przewodniczącej Rady Gminy Wisznia Mała Małgorzaty Ottenbreit, radnego powiatu Jana Zdziarskiego, szefa szachowego okręgu podwrocławskiego Marka Pociejowskiego. Wręczono puchary, upominki i nagrody. Zawsze najmłodsi uczestnicy mistrzostw otrzymywali upominki. Tym razem było podobnie. Wyróżniono również najlepszego juniora, którym został Bartosz Miszkieło z WKS Kopernik Wrocław.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here