Arkadiusz Poprawa zaprzysiężony

164

Czas tuż po wyborach to okres, kiedy w samorządach bardzo wiele się dzieje, zwłaszcza w gminach, w których zmienili się szefowie samorządu, a także radni. W ostatni czwartek, w Sali Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego, przy pełnej sali – część mieszkańców stała w drzwiach i na korytarzu (podobnie jak na pierwszej sesji) odbyło się zaprzysiężenie Arkadiusza Poprawy na nowego burmistrza. Jak zauważyła Agnieszka Zakęś, przewodnicząca RM, poprzedniej radzie nie udało się wyremontować sali widowiskowej Obornickiego Ośrodka Kultury, w którym powinny odbywać się takie uroczystości. Samo zaprzysiężenie trwało bardzo krótko – nowy burmistrz wypowiedział jego formułę. – Dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w wyborach, za to, że głosowali, niekoniecznie na mnie. Gratuluję wszystkim radnym. Dziękuję także za 4 lata pracy w powiecie, a także radnym poprzedniej kadencji – powiedział Arkadiusz Poprawa i dodał, że dziękuje również Izabeli Banach-Szymanek i Łukaszowi Budasowi, którzy udzielili mu poparcia w drugiej turze, a także swojej żonie.

Znamy plan na najbliższe lata. Mamy ostatnią sznsę, żeby sięgnąć po zewnętrzne środki, aby przywrócić dawny blask Obornikom. Mamy do tego korzystną sytuację na wszystkich szczeblach samorządu – zapewnił nowy burmistrz.

W Obornikach Śl. wiele się zmieniło

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Podczas ostatniej sesji, na której w roli burmistrza głos zabierał Sławomir Błażewski, były już dziś włodarz Obornik Śl. zdał sprawozdanie ze stanu gminy. Swoje wystąpienie burmistrz zaczął od oświaty. Podkreślił, że szkolnictwo jest na dobrym poziomie, jednak pieniędzy jest ciągle za mało. Odniósł się także do zasobów mieszkaniowych.- W styczniu 2011 roku przedstawiłem radnym stan finansów Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej – miał pół miliona straty. W ciągu dwóch lat udało się to bez żadnej rozprawy sądowej osiągnąć czysty wydział Spraw Lokatorskich, w którym pracuje dwóch pracowników, a w ramach swojego wynagrodzenia zarządza burmistrz – mówił Sławomir Błażewski i podkreślił, że sprzedano mieszkania komunalne, dzięki czemu teraz ich właściciele, wspólnoty dbają o ich wygląd i stan techniczny. Były burmistrz przypomniał również, że w minionej kadencji wybudowano nową stację uzdatniania wody. – Dzięki współpracy radą i programowi naprawczemu wprowadzonemu przez dyrektor Aleksandrę Durkalec-Rzepkę udało się pokryć zobowiązania OSiR-u na kwotę około 350 tys. zł –  mówił burmistrz i podkreślił, że jego działania szły w kierunku zwiększenia dochodów wpływających do budżetu, w związku z czym zaczęto odliczać VAT od inwestycji.  Były burmistrz stwierdził także, że przy współpracy doradcą udało się zrestrukturyzować dług gminy. Podkreślał, jak wielkie miało to znaczenie dla finansów gminy i dalszej możliwości rozwoju i inwestycji. Sławomir Błażewski zaznaczył również, że w gminie prowadzona jest obecnie olbrzymia i kosztowna inwestycja związana z rozdzieleniem kanalizacji sanitarnej i deszczowej.

Na koniec wystąpienia były burmistrz otrzymał podziękowania, a nowy włodarz gratulacje.

Przewodniczący z każdej opcji

Innym, ważnym punktem sesji był wybór zastępców przewodniczącej rady. Dominik Krupa zgłosił kandydaturę Ireny Dykier, a Rafał Szkwerko – Krystiana Januszewskiego. Radni mieli na karcie dwa nazwiska i mieli zakreślić „tak” lub „nie”. Irena Dykier otrzymała 14 głosów „za” i jeden nieważny, a na Krystiana Januszewskiego oddano 13 głosów, „za”,  jeden głos „przeciw”, a jeden głos był nieważny. Tak więc przewodniczącą rady jest Agnieszka Zakęś, która startowała z list z Arkadiuszem Poprawą,  Irena Dykier startowała w wyborach z ugrupowania Obywatelskie Forum Samorządowe XXI, a Krystian Januszewski – z Obornickiego Porozumienia Samorządowego Sławomira Błażewskiego.

Jak zapowiedziała Agnieszka Zakęś, kolejna sesja Rady Miasta odbędzie się już w czwartek, 11 grudnia. Przewodnicząca podkreśliła, że to ostatni moment, aby podjąć uchwałę obniżającą podatki. W innym przypadku, mieszkańcy zapłacą najwyższe stawki.  [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here