Balony Marzeń poleciały do nieba

113

Celem obchodów było zwrócenie społeczeństwu uwagi na tematykę osób niepełnosprawnych, podkreślenie konieczności działań na rzecz integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa.

W godzinach przedpołudniowych organizatorzy przygotowali atrakcje dla dzieci i młodzieży szkolnej.

Wspólnie z nami uczestniczyły następujące placówki: Przedszkole „Zielona Dolina”, Szkoła Podstawowa im. Bolesława Chrobrego, Gimnazjum im. Macieja Rataja, Powiatowy Zespół Szkół im. Jana Pawła II.

Rano, w asyście policji wyruszyliśmy spod Zespołu Placówek Kultury, podążając ulicą Wrocławską, przez Plac Wojska Polskiego i robiąc hałas poprzez kołatki, bębenki, grzechotki. Dotarliśmy do rynku, gdzie na wspólny sygnał wypuściliśmy 300 „Balonów Marzeń” do nieba. Wrażenia niesamowite, chociażby widok różnokolorowych, oddalających się kolorowych balonów w głąb nieba. W międzyczasie słychać było rozmowy dzieci: „tam poleciało moje marzenie”, „marzyłam, by się nie bać”, „moje marzenie to ten niebieski balon”, najbardziej jednak utkwiły w sercach zdania: ” marzę by nikt się ze mnie nie śmiał…”.

W Zespole Placówek Kultury uczestnicy mogli obejrzeć wystawę prac dzieci i młodzieży niepełnosprawnej uczestniczącej w zajęciach edukacyjnych, wychowawczych i terapeutycznych w/w placówek.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Druga część obchodów odbyła się w godzinach popołudniowych. Była przeznaczona dla mieszkańców gminy Żmigród współuczestniczących w życiu osób niepełnosprawnych. W atmosferę tegoż wieczoru wprowadziła nas Magdalena Brodala-dyrektorka ZSS, przytaczając m.in. słowa motta, będącego hasłem przewodnim całego przedsięwzięcia. Kierownicy jednostek organizujących obchody: Magdalena Brodala, Edyta Ziętkiewicz i Małgorzata Brumirska powitały gości. Wśród zaproszonych gości znaleźli się przedstawiciele samorządu, radni powiatowi, gminni, dyrektorzy szkół gminnych i powiatowych, rodziny i przyjaciele osób niepełnosprawnych oraz prelegenci. Oficjalnego otwarcia w imieniu starosty powiatu trzebnickiego dokonał sekretarz Artur Kania – odczytując oficjalny list skierowany do organizatorów, mieszkańców gminy Żmigród, a przede wszystkim do osób dotkniętych niepełnosprawnością. „Świat i możliwości dla niepełnosprawnych idą w dobrym kierunku, likwidujemy bariery architektoniczne, przystosowujemy budynki do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz pozyskujemy fundusze m.in. na zajęcia dla osób niepełnosprawnych. Wszystkim nam zależy, by każdy z nas czuł się dobrze w miejscu, gdzie mieszka” – przekazał w liścieRober Adach. Wiceburmistrz Zdzisław Średniawski nawiązywał, by zauważać „dobre, szczęśliwe życie”.

Przygotowano również prezentacje, podczas których zaproszeni goście mogli obrazowo zobaczyć, jak wygląda działalność prezentowanych trzech placówek. Mieliśmy możliwość wysłuchania prelegentów: „Wsparcie osób niepełnosprawnych przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie” to temat omówiony przez Zofię Kaczmarek oraz „Zauważajmy niepełnosprawnego wśród nas” przez Danutę Demuth, mamę Jakuba.

Po przemówieniach gości nastąpiła najbardziej oczekiwana część uroczystości-występy uczniów ZSS, wychowanków „Pałacyku” oraz uczestników terapii w PPP. Były wiersze, piosenki, teatr, układy taneczne w wykonaniu bohaterów tego dnia. Nie jednemu uczestnikowi zakręciła się łza w oku, występujący aktorzy z tak wielkim zaangażowaniem i precyzją pokazali nam jak „wielkimi ludźmi” są w społeczeństwie żmigrodzkim i jak wiele potrafią. Niespodzianką uroczystości było wręczenie pięciu trzykołowych rowerów uczniom Zespołu Szkół Specjalnych przez Fundację Eco Textil o łącznej wartości 11 tys. złotych. W międzyczasie każdy mógł skorzystać ze słodkiego poczęstunku, wypić kawę czy herbatę. Po prezentacjach wszyscy goście mogli obejrzeć wystawę dorobku wymienianych placówek. Obchody Dnia Osób Niepełnosprawnych były również okazją do zwiększenia świadomości publicznej o możliwościach płynących z integracji osób niepełnosprawnych. To bardzo ważne, by społeczeństwo zrozumiało problemy tych osób i umiało współuczestniczyć w ich życiu. Dorośli i dzieci nie bardzo wiedzą, jak zachować się wobec osób niepełnosprawnych. Nie chcemy ich urazić, więc albo im współczujemy, albo udajemy, że ich nie widzimy. Rozmawiać o nich potrafimy, z nimi, już niekoniecznie. Każdy człowiek posiada swój potencjał, który w większym, czy mniejszym stopniu stara się wykorzystać. Dzieci i młodzież „sprawna inaczej” ten potencjał posiadają również, by go odpowiednio wykorzystać, potrzebują wsparcia drugiego człowieka.

„W życiu każdego człowieka pojawiają się momenty mniejszych lub większych możliwości. To, co obecnie jest dla nas łatwo dostępne, za kilka lat może być barierą nie do pokonania…”  [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here