Święty Mikołaj- historia prawdziwa

117

Tradycyjne mikołajki są obchodzone w naszym kraju 6 grudnia na wspomnienie biskupa z Miry. Jest on pierwowzorem postaci św. Mikołaja ze względu na uczynki legendą mu przypisywane. Według niej cały swój majątek rozdał biednym. Jedna z opowieści mówi, że pewien człowiek popadł w nędzę i postanowił sprzedać swoje trzy córki. Gdy biskup dowiedział się o tym, wrzucił nocą przez komin do domu biedaka trzy sakiewki z pieniędzmi, które wpadły do pończoch i bucików. To uratowało dziewczęta i dało początek tradycji w krajach, gdzie były kominki do wystawiania skarpet i bucików, aby Mikołaj zostawił w nich podarunki.

Początkowo św. Mikołaj przybywał z południa, a jego pomocnikiem był ciemnoskóry sługa Zwarte Piet. Jednak taka postać nie pasowała do zaśnieżonego krajobrazu krajów, w których go oczekiwano. W roku 1823 Clement Clarke Moore napisał wiersz „Noc wigilijna”, w którym Mikołaj przyjeżdża z bieguna północnego saniami zaprzężonymi w renifery. Wkrótce taka postać zadomowiła się w tradycji.
Postać świętego ulegała dalszym transformacjom. Jego obecna forma wywodzi się z kultury brytyjskiej i amerykańskiej. Dzisiejszy wizerunek został spopularyzowany przez koncern Coca- Cola w 1930 roku. Jego obecna postać- czerwony płaszcz i czapka z białym pomponem jest powszechnie znanym symbolem świąt Bożego Narodzenia.
Dzisiejszy święty mieszka w Wiosce Świętego Mikołaja w Finlandii, która powstała w latach osiemdziesiątych XX wieku. Przyjeżdża do nas stamtąd co rok, w dniu swojego święta, saniami zaprzężonymi w renifery.
Listy z życzeniami do niego można kierować na trzy adresy:
1. Santa Claus, Artic Circle
    96930 Rovaniemi, Finlandia
2. Julenissen`s Postkontor, Torget 4
    1440 Drobak, Norwegia
3. Santa Claus, North Pole
    Canada, HOH OHO

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here