Powstrzymaj pijanego kierowcę…

121

Debata była podsumowaniem akcji prowadzonej w szkołach, w ramach kampanii społecznej „Przeciw pijanym kierowcom”.– Akcja, która polegała na prelekcjach i pogadankach w szkołach na temat – „Co powoduje alkohol za kierownicą”, rozpoczęliśmy wraz  z policją w Obornikach Śl. 20 października. Dzieci otrzymywały także ulotki i foldery; miały okazję porozmawiać z policjantami kierującymi ruchem oraz z kierowcami – powiedziała Ewa Brzegowska. – Akcja w szkołach podstawowych była prowadzona przez dwa tygodnie. Ale już od początku roku będziemy podobne działania prowadzili w gimnazjach i szkołach ponadgimnazjalnych naszej gminy. Nie mogliśmy zrobić tego jednocześnie, bo szkoły miały zaplanowane własne harmonogramy zajęć – dodała Brzegowska.

Jak wynika z prezentacji przedstawionej przez p.o. komendanta policji w Obornikach Śl. podinsp. Norberta Garulę najczęściej sprawcami wypadków spowodowanych pod wpływem alkoholu są młodzi ludzie w wieku od gimnazjalnego do dwudziestu kilku lat, także nie posiadający jeszcze prawa jazdy. Pożyczają lub biorą bez wiedzy rodziców samochody, jadąc na dyskoteki czy inne młodzieżowe imprezy.  Podczas prezentacji przedstawiono dziesięć głównych grzechów polskich kierowców: nadmierna prędkość, agresja, wysoka samoocena własnych umiejętności, odporność na argumenty (że jazda pod wpływem alkoholu jest niebezpieczna, że należy jeździć z bezpieczną prędkością, w pasach itp.), alkohol, lekceważenie przepisów, wymuszanie pierwszeństwa, omijanie i wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, jazda bez kierunkowskazów, niedozwolone zawracanie. Przedstawiono też prezentację statystyk wypadków spowodowanych przez pijanych kierowców bogato ilustrowaną zdjęciami z miejsc tragedii.

Część uczestników debaty nie zgodziła się z twierdzeniem, że brawura i jazda pod wpływem alkoholu to domena młodych kierowców czy kandydatów na kierowców. Z braku wyobraźni, jak działa alkohol na ogół się nie wyrasta.

Zdaniem kurator Katarzyny Jagody, przyczyna zjawiska tkwi w braku społecznego napiętnowania osób siadających za kierownicę pod wpływem alkoholu: – Jeden na dziesięciu mówi, że już nigdy, a reszta: „A co ja takiego zrobiłem?” Nie ma punktu refleksji – podsumowała kurator.

Mówiono także o konieczności zaostrzenia prawa karnego. – Chodzi o to, żeby kara była dotkliwa i nie ograniczała się do zabrania prawa jazdy, ale przede wszystkim żeby była nieuchronna i to nie tylko za spowodowanie wypadku, ale także dla kierowców złapanych podczas rutynowej kontroli – stwierdziła jedna z uczestniczek spotkania.

Jak twierdziło wielu uczestników debaty, akcje prewencyjno-edukacyjne powinny być skierowana nie tylko do dzieci i młodzieży, ale także do osób dorosłych, które siadają za kierownicą pod wpływem alkoholu. W wypadku dorosłych powinny być jednak prowadzone nie w formie pogadanek, ale np. rozwieszania przy wyjeździe z każdej miejscowości bilbordów ostrzegających przed skutkami takiej brawury i to ostrzegających w sposób wstrząsowy, „żeby wiedział i mógł przemyśleć”. – Dzieci doskonale wiedzą, że jazda pod wpływem alkoholu jest zła. Problem w tym, że w domu dla dziecka autorytetem jest tato i mama. Dzieci wiedzą na czym polega problem, ale nie można od nich wymagać, żeby po uroczystości rodzinnej dzwoniły na policję i donosiły, że tato czy wujek po spożyciu alkoholu rozwożą do domów gości – dowodziła jedna z nauczycielek.

Inną propozycją składaną przez osoby zajmujące się problemami uzależnień było stworzenie czegoś w rodzaj programu naprawczego dla osób, którym odebrano prawo jazdy z powodu jazdy pod wpływem alkoholu, którzy spotykaliby się z terapeutami.

Iwona Mazur z trzebnickiej Komendy Powiatowej Policji skorzystała z okazji, przypominając o obowiązku (od 1 listopada), noszenia po zmroku elementów odblaskowych. – Obowiązek ten dotyczy wszystkich pieszych, w terenie niezabudowanym – podkreśliła policjantka.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here