Trzebnica oczami artystki-wernisaż Anny Jełłaczyc

297

W środę, 26 listopada w sali konferencyjnej Powiatowego Ośrodka Doradztwa Metodyczno- Programowego (Biblioteka Pedagogiczna) w Trzebnicy odbyło się uroczyste otwarcie wystawy prac Anny Jełłaczyc pt. „Trzebnica – Ojczyzna Duszy Mojej- trzebnickie pejzaże w kadrze i słowie”. Spotkanie rozpoczęła Cecylia Śmieszkowska, dyrektorka ośrodka. Przedstawiła artystkę i zaprezentowała jej twórczość (fotografie, wiersze). Obecni byli między innymi Robert Adach, starosta powiatu trzebnickiego i wrocławska malarka Bożena Grocholska.

Autorka wystawy Anna Jełłaczyc jest, jak sama mówi o sobie, pełnoetatową mamą wychowującą dwóch kilkuletnich synów. W wolnych chwilach tworzy – pisze i fotografuje. Jako artystka współpracuje z lokalnymi mediami i Starostwem Powiatowym. Jest związana z internetowym portalem informacyjno- rozrywkowym czasdzieci.pl., dla którego recenzuje literaturę dziecięcą i przygotowuje relacje z rozmaitych wydarzeń kulturalnych. Jej wiersze i opowiadania pojawiają się w serwisie Bajkownia.org-Fabryka Bajek. Uczestniczy w projekcie „Macierzyństwo bez lukru”, którego celem jest stworzenie antologii tekstów z blogów, by pomóc choremu na rdzeniowy zanik mięśni Mikołajkowi. Prowadzi blogi: pisANKA oraz Ani ciut grafomanii. Życiem nabazgrane. Wszędzie jej pełno.
Jako artystka ma rzadko spotykaną w dzisiejszych czasach delikatność i wrażliwość. Sprawia wrażenie laleczki z saskiej porcelany, która roztacza wokół siebie woal artyzmu i otula nim wszystkich znajdujących się blisko niej. Ma dar wprowadzania nas w swój świat. Jej fotografie są wyrazem tego, w jaki sposób odczuwa rzeczywistość, a wszystko to co robi, to „takie niepozorne małe i nieszkodliwe głupotki”. A dzięki takim właśnie „głupotkom” świat jest dużo piękniejszy.
Prace artystki są, tak jak i ona, niezwykłe. W każdym zdjęciu zaklęta jest ulotna chwila, dostrzeżona i na zawsze zatrzymana w najpiękniejszym momencie swojego istnienia. Wszystkie te fotografie są pięknym uzupełnieniem wierszy Anny Jełłaczyc, wierszy bardzo dojrzałych, wysublimowanych. Razem tworzą opowieść o miłości do miasta, do natury, do życia.
Aby przybliżyć twórczość artystki przedstawiamy jeden z jej wierszy:
Zachód słońca
Jest taki staw
gdzie zmęczone słońce
 po dniu całym
głowę w pościeli czerwonej układa
rechotem żab ukołysane
bajką zaszumianą w okolicznej buczynie
na spoczynek udaje się
by jutro znów
– skoro świt-
zbudzić śpiącą
Trzebnicę

Wystawę prac Anny Jełłaczyc można będzie podziwiać przez cały grudzień w Powiatowym Ośrodku Doradztwa Metodyczno- Programowego w Trzebnicy ul. Nowa 1.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here