Jak często należy robić przegląd kominiarski

4345

Przegląd przewodów kominowych to nie błahostka. Konieczne jest kontrolowanie ich przez wykwalifikowane osoby. Jedną z nich jest mistrz kominiarski Krzysztof Herbik, prowadzący działalność na terenie Trzebnicy oraz ościennych gmin.

Jak podaje nasz ekspert obowiązek kontrolowania stanu technicznego przewodów kominowych regulują zapisy „Prawa Budowlanego”, które mówi , iż: … obiekty budowlane powinny być w czasie ich użytkowania poddawane przez właściciela lub zarządcę okresowej kontroli, przynajmniej raz w roku, polegającej na sprawdzeniu technicznej sprawności: […]  instalacji gazowych oraz przewodów kominowych. Wynika z tego, że obowiązek sprawdzania kominów dotyczy również budynków ogrzewanych gazem. Pamiętajmy jednak, że takiej usługi może dokonać mistrz kominiarski lub czeladnik w rzemiośle kominiarskim. Nigdy nie można tego robić na własną rękę. Warto również sprawdzić kwalifikacje osoby, która pojawi się u nas w tym celu.
Kto powinien zlecić czyszczenie kominów?  – Przeglądy kominiarskie są robione tak „z automatu” w instytucjach i u osób, z którymi są podpisane umowy. Natomiast wiele gospodarstw jednorodzinnych (w takich budynkach obowiązek zamówienia usługi ma zarządca lub właściciel przyp. red), nie wywiązuje się z przepisów ustawy, która nakłada na ich właścicieli obowiązek posiadania protokołu z przeglądu, a nieznajomość przepisów nie zwalnia z odpowiedzialności. Osoby, które nie posiadają takiego przeglądu mają kłopot z wypłatą świadczeń z ubezpieczalni, w razie nieszczęścia – z autopsji wiemy, że decyzje o przyznaniu świadczeń są odmowne.
Kiedy sami zauważymy niedrożność komina, należy jak najszybciej wezwać kominiarza. Czyszczenie kominów, wraz z przeglądem przewodów jest odpłatne. W zależności od regionu waha się od 70 do 100 złotych. Chyba jednak warto zainwestować tę kwotę raz w roku, chociażby ze względu na nasze bezpieczeństwo.

1 KOMENTARZ

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here