Nie bądźmy obojętni wobec bezdomnych

97

Co roku wiele mówi się o tym, że zima to ciężki okres dla osób ubogich i bezdomnych. Niektórzy ludzie nie mają się gdzie podziać, a inni nie mają środków na to, aby kupić opał i ogrzać swoje mieszkania.

Jak mówi Iwona Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy, by przeżyć, każdej zimy osoby bezdomne szukają schronienia w piwnicach, na strychach, klatkach schodowych, w opuszczonych budynkach i w węzłach ciepłowniczych. Wiele z nich próbuje przetrwać ten trudny okres w altankach ogrodowych.

Policjanci kontrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne i udzielają potrzebującym informacji, w jakich placówkach mogą bezpiecznie przetrwać zimę, gdzie można zjeść ciepły posiłek. Partnerami policji w tym zakresie są miejskie i gminne ośrodki pomocy społecznej – mówi policjantka i dodaje, że działania policji mają charakter pomocowy, a nie represyjny. Nie należy się obawiać, że telefon do dyżurnego policji 997 przysporzy komukolwiek problemów.

Policjantka zwraca uwagę na to, że również osoby, które są pod wpływem alkoholu, a leżą na ziemi są narażone na utratę zdrowia, a nawet życia.

Pamiętajmy, że informacja o każdej zauważonej osobie leżącej lub siedzącej na ziemi, na ławkach, przystankach, przebywających w altanach ogrodowych, która mogłaby być narażona na wyziębienie, może przyczynić się do tego, że uratujemy komuś życie – podkreśla policjantka.

Kto pomoże?

Jeśli zauważymy osobę leżącą na ziemi, potrzebującą pomocy, bezdomnego mieszkającego w altance, czy też będziemy wiedzieli, że ktoś jest po prostu głodny, powinniśmy zgłosić to na policję.

Przypomnijmy także, że Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Św. Karola Boromeusza mieszczące się w Trzebnicy, przy ul. ks. dziekana Wawrzyńca Bochenka 30,  prowadzi punkt wydawania posiłków, których dziennie rozdaje potrzebujących ok. 50. Tel. do zgromadzenia to: 71 387 47 84.

Potrzebujący mogą również utrzymać pomoc w Stowarzyszeniu Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo przy Parafii Rzymsko – Katolickiej p.w. Trójcy Świętej w Żmigrodzie, przy ul. Kościelnej 1, tel. 71 385 35 43 w. 14. Kuchnia dla ubogich wydaje około 160 posiłków dziennie.

Istnieje również całodobowa bezpłatna infolinia o placówkach pomocy, tel. 800 166 079.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here