Kto wygrał w powiecie? Kto będzie rządził?

128

Nie udało się ugrupowaniu Marka Długozimie zrobić przysłowiowego skoku na powiat. Zwycięzcą w wyborach do rady powiatu została Platforma Obywatelska, która wprowadziła 8 radnych. Po 5-ciu radnych wprowadzili Prawo i Sprawiedliwość oraz ugrupowanie burmistrza Długozimy – „Skuteczni dla rozwoju”, 3 radnych będzie miał w radzie komitet „Razem w Powiecie”.

Wydaje się więc, że w powiecie utrzyma się koalicja z poprzedniej kadencji czyli PO-RwP. Te ugrupowania razem mają 11 mandatów, czyli większość w radzie. Kto zostanie radnym do końca jeszcze nie wiadomo, ponieważ nieznane są losy zwycięzcy na burmistrza Obornik Śl., gdzie w drugiej turze zmierzą się obecni koalicjanci czyli Sławomir Błażewski i Arkadiusz Poprawa.

Przypuszczalnie, gdyby okazało się, że burmistrzem zostanie Poprawa, to pewnie Sławomir Błażewski zostanie wicestarostą, choć do tego stanowiska pewnie przymierza się również Małgorzata Matusiak, która osiągnęła w wyborach doskonały wynik i to startując dopiero z czwartej pozycji. Prawie połowę głosów mniej otrzymał za to obecny starosta Robert Adach, który musiał stoczyć walkę z burmistrzem Trzebnicy.

My zastanawiamy się, czy wyborcy, którzy oddali głos na Marka Długozimę jako kandydata do rady powiatu nie będą czuli się oszukani, bo już dziś wiadomo, że nie będzie on radnym, a w jego miejsce wejdą kolejni z listy. Najprawdopodobniej z mandatu zrezygnuje również wiceburmistrz Jerzy Trela, a zatem radnymi z tego komitetu zostaną: Mariusz Szkaradziński, Daniel Buczak i Renata Bisikiewicz. Radnym powiatu nie może być również Igor Bandrowicz, który podobnie jak Długozima wygrał już wybory na burmistrza. Jego miejsce zajmie Damian Sułkowski.

Wielką niespodzianką jest przegrana Zygmunta Wojciechowskiego, który radnym powiatu i członkiem zarządu był od 1998 roku. W radzie nie zobaczymy też Piotra Okuniewicza, który musiał uznać wyższość swojego kolegi Janusza Szydłowskiego. Za to do samorządu wraca były burmistrz Prusic Jan Hurkot, który tym razem startował z listy „Skuteczni dla Rozwoju”.

A oto osoby, które zostały radnymi. W nawiasach podajemy nazwiska osób, które do rady wejdą w miejsce tych, którzy złożą mandat:

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Platforma Obywatelska:

1. Robert Adach

2. Adam Gubernat

3. Jan Zdziarski

4. Marzanna Jurzysta – Ziętek

5. Arkadiusz Poprawa (może go zastąpić Halina Kucznier)

6. Henryk Cymerman

7. Igor Bandrowicz (radnym będzie Damian Sułkowski)

8. Sławomir Zarentowicz

 

Prawo i Sprawiedliwość

1. Janusz Szydłowski

2. Magdalena Szymczuk

3. Łukasz Budas

4. Sławomir Węgrzynowicz

5. Waldemar Wysocki

 

Skuteczni dla rozwoju

1. Marek Długozima (radnym zostanie Daniel Buczak)

2. Jerzy Trela (prawdopodobnie radną będzie Renata Bisikiewicz)

3. Mariusz Szkaradziński

4. Bogusław Rubaszewski

5. Jan Hurkot

 

Razem w powiecie

1. Sławomir Błażewski (radnym może zostać Stanisław Hurkasiewicz)

2. Małgorzata Matusiak

3. Paweł Oleś

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here