Listopadowe koncerty Stanisława Sołowiewa

70

Artysta występował w Trzebnicy i Obornikach Śląskich w latach: 2006, 2007, 2008, 2010 i 2011. Teraz po trzech latach przerwy powraca do publiczności, która go bardzo lubi, podziwia i ceni. Stanisław Sołowiew wystąpi najpierw w Trzebnicy, w sali Starostwa Powiatowego – pałacyk na Leśnej, w czwartek 20 listopada: o godz. 12.30 – koncert umuzykalniający dla młodzieży szkolnej, a o godz.18 – recital wieczorny. Następnego dnia – piątek 21 listopada o godz. 18.30 artysta będzie wykonawcą Wieczoru Lisztowskiego w Saloniku Czterech Muz w Obornikach Śląskich, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 1.

 

STANISŁAW SOŁOWIEW urodził się w 1979 r. Jest absolwentem Państwowego Konserwatorium w Sankt Petersburgu im. Mikołaja Rimskiego-Korsakowa (dyplom 2003), gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Alexandra Sandlera.

Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych, zdobył m.in. I nagrodę na Ogólnorosyjskim Konkursie Muzyki Kameralnej w Moskwie (1994), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Duetów Fortepianowych w Sankt Petersburgu (1995), III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie „Contertino Praha” (1995), I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Jazepy Vitoli w Rydze (2002).

W 2005 r. zdecydowanie wygrał III Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Ferenca Liszta we Wrocławiu. W 2007 r. otrzymał nagrodę publiczności na XVII Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych organizowanym przez Instytut Promocji i Upowszechnienia Muzyki „Silesia” w Katowicach (podczas festiwalu wystąpiło 40 solistów z 6 krajów). Na XIV Międzynarodowym Konkursie im. P. Czajkowskiego w Sankt Petersburgu (2011) oraz na konkursie w Mińsku (2013) został uznany za najlepszego akompaniatora.

Koncertuje jako solista, kameralista, a także z wieloma orkiestrami. Występował w Niemczech, Austrii, Holandii, Szwecji, Polsce, Rosji, Serbii i na Łotwie. Działalność artystyczną łączy z pracą pedagogiczną – prowadzi klasę zespołów kameralnych w macierzystym Konserwatorium w Sankt Petersburgu. Ma również w swoim dorobku artystycznym nagranie dwóch płyt.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

O niezwykłej muzyce pianisty tak napisał recenzent czasopisma Ruch Muzyczny: Sołowiew- należy do nielicznego grona artystów łączących w sobie w sposób bardzo naturalny wirtuozowski temperament z kontemplacją kameralisty. Potrafi z lekkością i finezyjną radością popisywać się graniem w ogromnych tempach najtrudniejszych sprawnościowo struktur dźwiękowych, a za moment zatapiać się w kontemplacji, wsłuchując się w najdelikatniejsze niuanse dialogu muzycznego z wrażliwością urodzonego kameralisty. Ma jeszcze jedną (…) istotną cechę – potrzebę i umiejętność improwizacyjnego traktowania przygotowanej propozycji interpretacyjnej. Nadaje to jego wykonaniom walor świeżości (…).

Natomiast po występie pianisty w trzebnickim  Klub – „iku” w 2010 r. napisaliśmy na łamach NOWej takie słowa: Był to już czwarty występ tego pianisty w Wieczorach Lisztowskich, potwierdzający wielką klasę artysty, który dojrzewa muzycznie, nie tracąc przy tym młodzieńczej świeżości, spontaniczności i wdzięku. (…)Po przerwie słuchaliśmy utworów polskich kompozytorów najpierw Ignacego Paderewskiego, a potem Fantazji Fryderyka Chopina. Ten ostatni utwór artysta zadedykował pamięci ofiar lotniczej katastrofy pod Smoleńskiem, a zagrał go pięknie i wzruszająco.

I trudno nie zacytować dwóch jeszcze zdań z tej recenzji sprzed już czterech lat:

Wielkie to szczęście, że gry tego pianisty, na specjalnym południowym koncercie mogła posłuchać nasza młodzież. Wielkie dzięki za wsparcie tej idei i porozumienie miedzy starostą Robertem Adachem, który zaopiekował się tym koncertem, a burmistrzem Markiem Długozimą, który będzie patronem październikowego spotkania z wielką i piękną muzyką.

Tak ongiś bywało!

 

Program Wieczorów Lisztowskich Stanisława Sołowiewa 20 -21 XI 2014 r.:

JOHANN SEBASTIAN BACH (1685-1750)

IV Suita angielska F-dur BWV 809- Präludium, Allemande, Courante, Sarabande, Menuet I, Menuet II, Gigue;

FRYDERYK CHOPIN (1810-1849)

III Scherzo cis-moll op. 39,

Andante spianato i Polonez Es-dur op. 22;

p r z e r w a

FERENC LISZT (1811-1886)

La Chapelle de Guillaume Tell,

Rapsodia węgierska nr 13,

Sonety Petrarki: nr 104 i nr 123;

Parafraza koncertowa GOUNOD-LISZT

Walc z opery „Faust”.

 

Słowo o muzyce – Juliusz Adamowski

 

Listopadowe koncerty organizowane przez Towarzystwo im. F. Liszta odbywają się we Wrocławiu, Oławie, Trzebnicy Obornikach Śl, Brzegu,Włoszakowicach i Katowicach. Są realizowane przy pomocy finansowej Województw Dolnośląskiego i Opolskiego, Powiatu Trzebnica, Gmin Brzeg, Głogów, Oborniki Śląskie, Wrocław, Ośrodków Kultury w Oławie i Włoszakowicach oraz Związku Artystów Wykonawców STOART w Warszawie. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here