Piękne krajobrazy i największe łowisko karpii w Europie

510

Wieś położona jest w gminie Żmigród. Jak podają źródła historyczne, pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1591 r. W XVI wieku przetwarzano tu rudę darniową wydobywaną na zachód i na wschód od wsi. „Dawniej Rudę Żmigrodzką otaczały dwa stawy: Pański (po stronie zachodniej) i Rudy (po stronie wschodniej wsi), które zlikwidowano na początku XIX wieku. Obecnie w bezpośrednim kontakcie z miejscowością znajdują się stawy: Jamnik, Krzysztof i Rudy, z czego dwa pierwsze należą do Rezerwatu „Stawy Milickie”. Staw Rudy został odtworzony w latach 80 – tych  XX wieku na powierzchni 150 ha, a na miejscu wielkiego Stawu Pańskiego dziś utworzone są nowe stawy, położone po obu stronach szosy z Rudy Żmigrodzkiej do Radziądza. Na północ od wsi znajdują się rozległe lasy, w wielu miejscach podmokłe, a na południe płynie rzeka Barycz” – czytamy w Wikipedii.

Sołtysem wsi jest już trzecią kadencję Mirosław Podyma.

Podejmując się tej funkcji miałem na celu zmianę wyglądu oraz polepszenie funkcjonowania wsi i poziomu życia mieszkańców – zapewnia sołtys.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]

Jak się okazuje, sołtys szefuje całkiem sporej społeczności: – Ruda Żmigrodzka ma 216 mieszkańców zameldowanych na stałe oraz wiele osób niezameldowanych, przyjeżdżających do swych posesji tylko na weekendy – podaje gospodarz wsi. Nic dziwnego, że wiele osób zdecydowało się właśnie tutaj wybudować swoje domki letniskowe lub domy weekendowe, bo okolica jest wyjątkowo urokliwa. Niestety, fundusz solecki naliczany jest jedynie na podstawie liczby zameldowanych mieszkańców.

– Fundusz sołecki na przyszły rok wynosi blisko 11 tys. zł. Wraz z mieszkańcami Rudy Żmigrodzkiej postanowiliśmy przeznaczyć kwotę 1500 zł na zorganizowanie imprezy integracyjnej – Dnia Kobiet, a pozostałe pieniądze przeznaczyliśmy na założenie klimatyzacji w świetlicy wiejskiej – mówi Mirosław Podyma.

Sołtys ma na swoim koncie całkiem sporo przedsięwzięć zakończonych sukcesami: – Za mojej kadencji udało się oświetlić całą wieś, zwodociągować ją, założyć telefony i internet, w 90 proc. położyć asfalt na drogach gminnych, wybudować nową świetlicę wraz z piękną infrastrukturą: placem zabaw dla dzieci, wigwamem oraz boiskiem do siatkówki, kosza i piłki nożnej. W tym roku nareszcie zmodernizowano kilometrowy odcinek drogi powiatowej przez wieś, załatwiono również wiele różnych innych spraw. 

Choć osiągnięcia sołtysa są znaczące, Mirosław Podyma nie zamierza spocząć na laurach i mówi, że pozostało jeszcze kilka, pilnych spraw do załatwienia.

Do zrobienia jest jeszcze dokończenie modernizacji drogi powiatowej aż do skrzyżowania w kierunku Radziądza, położenie asfaltu na dwóch odcinkach dróg gminnych, skanalizowanie Rudy Żmigrodzkiej, a także budowa chodników wzdłuż drogi powiatowej przez wieś.

Za największy skarb miejscowości sołtys uważa przyrodę:

Największym atutem naszej wsi są wysokie walory przyrodnicze i krajobrazowe, które stanowią o jej rekreacyjno-wypoczynkowym charakterze – opowiada bez wahania. Jak się okazuje, wśród mieszkańców znaleźli się tacy, którzy chcą wspólnie działać dla całej lokalnej społeczności, a także dla ludzi, którzy odwiedzają ich wieś.

W miejscowości działa stowarzyszenie pod nazwą Źródło Natury, które zajmuje się prowadzeniem działalności informacyjno-promocyjnej, a w szczególności promocją walorów Rudy Żmigrodzkiej i Szlaku Rudo- Baryckiego. We wsi organizowane są także cykliczne imprezy, takie jak: Topienie Marzanny, Dzień Kobiet, Dzień Babci i Dziadka, Świętojanki, a od kilku lat odbywają się Dni Karpia i Lasu.

Marek Podyma zapytany o to, co jest charakterystyczne dla wsi i jakie miejsca warto zobaczyć będąc w Rudzie Żmigrodzkiej odpowiada: – W pobliżu znajduję się duży kompleks stawów rybnych, a przez wieś przepływa rzeka Barycz. W miejscowości jest największe łowisko karpiowe w Europie. W samej Rudzie,  a także w jej okolicach są wytyczone ścieżki rowerowe. Z miejscowości prowadzi ścieżka dydaktyczna Ruda Żmigrodzka- Rezerwat „Olszyny Niezgodzkiej”. Będąc w Rudzie warto także odwiedzić łowisko w gospodarstwie agroturystycznym ” U Sołtysa”.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here