Jak dobrze wybrać okna?

233

Klienci, chcący dokonać zakupu okien mają do wyboru szereg produktów – począwszy od tych najtańszych oferowanych w marketach budowlanych pochodzących z Dalekiego Wschodu, aż po najdroższe, dostarczane przez renomowanych producentów krajowych (a w tej dziedzinie jesteśmy jednym z liderów europejskich) i zagranicznych. Dodatkowo, okna tego samego producenta różnią się od siebie, zarówno pod względem estetyki wykonania, rozwiązań technologicznych, jak również kluczowych parametrów technicznych. Pomijając sytuacje, w których nie mamy wyboru i musimy sięgnąć po produkt najtańszy, dysponując odpowiednimi środkami finansowymi trudno dokonać wyboru. Jak sobie wtedy poradzić? O wskazówki dla naszych Czytelników poprosiliśmy Andrzeja Paszkiewicza, przedstawiciela firmy Oknoplast, jednego z najbardziej znanych i renomowanych krajowych producentów okien.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie okien?

Różni klienci mają różne potrzeby – jedni oczekują okien szczelnych, chroniących przed utratą ciepła, inni oczekują ochrony przed hałasem z zewnątrz, a jeszcze inni – zabezpieczenia przed niepożądanymi gośćmi, na przykład włamywaczami. – W dzisiejszych czasach gdzie koszt ogrzewania mieszkania czy domy jest znaczący, na pewno należy zwrócić uwagę na parametry izolacyjne, ponieważ im będą one lepsze, tym mniej ciepła „ucieknie” przez okno, a tym samym poniesiemy niższe koszty ogrzewania. Ze swojej strony możemy dodać, że parametry izolacyjne okien to nie wszystko, należy zadbać również o to, aby inne kluczowe elementy mieszkania czy domu były dobrze zaizolowane, jak chociażby ściany. Warto też zadbać o to, aby ciepło „nie uciekało” z ogrzewanych pomieszczeń przez wentylację mechaniczną, na przykład wentylator łazienkowy.

Dobierając okna należy również zwrócić uwagę na ich walory estetyczne, które pozwalają na osiągnięci odpowiedniego efektu wizualnego – na przykład, okna w brązowych kolorze idealnie będą komponować się z elewacją koloru ecru lub żółtego. Współcześni producenci dysponują szeroką gamą kolorystyczną, zaspokajającą potrzeby klientów, przy relatywnie niewielkich kosztach, co jest pozytywną tendencją, zwłaszcza uwzględniwszy fakt, że jeszcze nie tak dawno wśród kolorów okien królowała biel, w różnych odcieniach, a osoby poszukujące nieco bardziej wyrafinowanych rozwiązań kolorystycznych musiały słono dopłacać za swoje „fanaberie”.

Czy warto inwestować w okna markowe?

Jednym z najczęstszych problemów decyzyjnych klientów jest konieczność dokonania wyboru pomiędzy zakupem okien markowych i drogich (a przynajmniej droższych), lub pochodzących od mniej znanego producenta, ale tańszych. – Obecnie przy tak dużej konkurencji na rynku ważne jest, aby wybrać wiarogodnego i zaufanego wykonawcę – podkreśla A. Paszkiewicz, dodając: –  Zakup produktu markowego jest  gwarancją satysfakcji z użytkowania produktu jak i obsługi posprzedażowej. Dodajmy jednak od siebie, że w sytuacji, gdy nie dysponujemy odpowiednimi środkami i nie możemy lub nie chcemy skorzystać z oferty kredytu bankowego, możemy poszukać dostawcy alternatywnych, tańszych rozwiązań.

Jakie akcesoria wybrać przy zakupie okien?

W chwili obecnej, przy zakupie okien, warto zatroszczyć się o akcesoria, które będą komponowały się z produktem podstawowym. – Osobiście jako dodatek polecam na przykład nawiewnik  higrosterowany, który dostarcza nam świeżego powietrza przy zamkniętych i szczelnych oknach – podkreśla A. Paszkiewicz. Dodać można, że taki nawiewnik stanowi wręcz niezbędne wyposażenie okien montowanych w domach projektowanych w latach 70. i 80 XX wieku, gdzie na etapie projektowym zakładano, że wentylacja będzie odbywała się przez nieszczelne okna drewniane. Wiele osób, które wymieniły te okna na „plastikowe”, dużo bardziej szczelne, w krótkim czasie zaczęło borykać się z problemem zawilgoconych pomieszczeń oraz zagrzybionych ścian – wilgoć nie miała którędy opuścić pomieszczenia.

Innym rozwiązaniem, które warto przemyśleć podczas zamawiania okna u producenta jest moskitiera, która będzie dzięki temu idealnie dopasowana do wymiarów otworu okiennego; to spowoduje, że nawet najmniejsze owady nie będą w stanie pokonać przeszkody, zapewniając spokojny sen domownikom. Opcjonalnie można zamówić również żaluzje lub rolety, co pozwoli uniknąć późniejszych komplikacji związanymi z wizytami fachowców, pomiarami oraz montażem.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here