Kto zostanie starostą? Sesja już w poniedziałek…

295

Dzisiaj jeszcze nie wiadomo, kto będzie rządził w powiecie. Mimo, że od wyborów minęło już kilka dni, to istotny wpływ na końcowy układ w radzie powiatu będą miały wyniki niedzielnego głosowania na burmistrza Obornik Śl. Przypomnijmy, że zarówno Arkadiusz Poprawa, jak i Sławomir Błażewski, którzy walczą z sobą w II turze wyborów, zostali też wybrani do rady powiatu. Jednak zwycięzca niedzielnego pojedynku nie będzie mógł być radnym powiatu.

Co więcej, w poniedziałek, w obradach nie będą mogli brać udziału burmistrzowie, którzy wybrani zostali w I turze, a więc radnym powiatu nie będzie zarówno Igor Bandrowicz, jak i Marek Długozima. Niejasne są też losy Jerzego Treli, obecnego zastępcy burmistrza Trzebnicy, ponieważ jako wiceburmistrz również nie może być radnym powiatu. Z nieoficjalnych informacji, do których udało nam się dotrzeć wynika, że być może Trela nie będzie już wiceburmistrzem, zajmie stanowisko dyrektorskie np. w ZAPO, a wtedy mógłby zachować mandat radnego. Gdy w piątek po południu zapytaliśmy go o to czy zostanie radnym, wiceburmistrz odpowiedział: – Jeszcze nie wiem, decyzję podejmę w poniedziałek.

Te komplikacje mają istotny wpływ na koalicyjną układankę, bo jak wiadomo, PO zdobyła 8 mandatów, PiS – 5, SdR – 5 i RwP – 3 mandaty. Wydaje się więc prawie pewne, że w powiecie utrzyma się koalicja PO – Razem w Powiecie, choć tym razem ceną może być oddanie stanowiska wicestarosty dla RwP. Przypomnijmy, że w powiecie, w przeciwieństwie do gmin, starostę wybierają radni, a nie mieszkańcy powiatu. Kto zatem może zostać wicestarostą?

W RwP, trwa nieformalna walka o wpływy. Wicestarostą może być Małgorzata Matusiak, która uzyskała świetny wynik wyborczy, ale niewykluczone, że np. w przypadku porażki w Obornikach, o fotel zechce walczyć również Sławomir Błażewski. Języczkiem uwagi może być Łukasz Budas, który mimo, że startował z PiS, to członkiem tej partii nie jest, a w II turze otwarcie poparł Arkadiusza Poprawę. Czy teraz zagłosuje za Adachem?

Ostatniego słowa nie powiedzieli też radni Marka Długozimy. Choć dostali tylko 5 mandatów, to razem z PiSem mają ich 10, to wciąż o jeden za mało.

Więcej już we wtorek, w najnowszym numerze NOWej gazety.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here