Z wysokim cholesterolem nie ma żartów!

81

Badania przeprowadzone przez Ogólnopolski Program Walki z Cholesterolem „Proaktywnie dla Serca” jednoznacznie wskazują, że u 61 proc. Polaków cholesterol jest zbyt wysoki. Aż ponad połowa z nich w ogóle nie zdaje sobie z tego sprawy! To niepokojące dane, ponieważ warto pamiętać o tym, że to właśnie nadmiar cholesterolu, głównie „złego” LDL, czyli o niskiej gęstości, jest powodem poważnych schorzeń układu sercowo-naczyniowego, powoduje zawały serca, miażdżycę, udar mózgu. W sytuacji gdy wyniki nie są zbyt pomyślne, warto od razu zacząć działać.

Skąd bierze się wysoki cholesterol?

Zasadniczo zbyt wysokie stężenie cholesterolu jest powiązane z nieodpowiednią dietą. Organizm człowieka jest w stanie samodzielnie produkować potrzebny mu cholesterol, między innymi do budowy błon komórkowych, syntezy hormonów czy kwasów żółciowych, ale gdy jest on dostarczany z zewnątrz, głównie z większej ilości produktów zwierzęcych, wtedy dość szybko przekracza normy.

Dodatkowo na poziom cholesterolu wpływa brak ruchu, co jest związane z siedzącym trybem życia, nadmiar stresu, palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Hipercholesterolemia, czyli wyższe stężenie cholesterolu we krwi, pojawia się też przy niektórych schorzeniach, między innymi cukrzycy, zespole metabolicznym, niedoczynności tarczycy, niektórych chorobach nerek. Nieodpowiednie nawyki żywieniowe są jednak główną przyczyną problemów.

Jak walczyć z podwyższonym poziomem cholesterolu?

Najlepszym sposobem na naturalne i skuteczne obniżenie poziomu cholesterolu we krwi jest przejście na zdrową dietę niskocholesterolową. To dieta ograniczająca produkty pochodzenia zwierzęcego i bazująca na produktach roślinnych, głównie bogatych w błonnik.

Warzywa i owoce, pełnoziarniste pieczywo i makarony, brązowy ryż, musli, otręby, także kasze, chudy nabiał i mięsa oraz wędliny, tłuste ryby, oleje i oliwy, orzechy i nasiona – to powinno stać się podstawą diety osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu. Można dodać do niej także polecane produkty ze sterolami roślinnymi, które naturalnie obniżają poziom cholesterolu we krwi.

Gdy stężenie cholesterolu jest alarmujące, nie warto zwlekać. Przejście na odpowiednią dietę, dodatkowo więcej ruchu i mniej stresu to sprawdzony sposób na zdrowie!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here