Odblask może uratować życie

764
Źródło:wprewencji.policja.waw.pl
Źródło: wprewencji.policja.waw.pl

Przypominamy,  że  elementy odblaskowe poprawiają widoczność pieszego ze znacznej odległości.  Noszenie ich może uratować życie lub zdrowie zarówno pieszego, jak i kierowcy.

Nośmy odblaski, gdyż w ciemności i bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni z odległości zaledwie 20-30 metrów. Jeśli pieszy jest wyposażony w odblask, widać go nawet z około 150  metrów. Odblask najlepiej nosić w miejscach ruchomych, na ramieniu czy ręce. Odblaskiem może być przecież ładna maskotka w kształcie misia czy gwiazdki. Kształt jest nieważny, ważne, aby być widocznym dla kierowców z dużej odległości – apeluje Iwona Mazur, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Trzebnicy.

Zwracamy się z apelem nie tylko do rodziców, ale również do samorządów lokalnych i tych którzy jeszcze nie zadbali o doposażenie dzieci i młodzież w elementy odblaskowe. Jest to szczególnie ważne w przypadku uczniów,  którzy nie korzystają z busów szkolnych, ale pokonują drogę do szkoły pieszo – zaznacza policjantka.

Po wprowadzeniu nowych przepisów wiele firm, jak chociażby obuwniczych, farmaceutycznych czy też branży spożywczej, jako gratis do swoich produktów dokłada odblaskowe misie, serduszka, pomidorki, jabłuszka czy opaski. Jedne są bardzo ładne i podobają się najmłodszym, inne są mniej atrakcyjne. Ważne jednak, że działają i odbijają światło samochodowych reflektorów. A to bardzo ważne, zwłaszcza kiedy rano jest jeszcze ciemno, gdy milusińscy idą do szkoły, a po południu robi się ciemno, zanim niektórzy uczniowie wrócą do domu.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here