Będzie walka o powiat

231

W tym roku, liczba radnych w powiecie trzebnickim wrośnie i zamiast 19 będziemy wybierać 21 radnych. Dodatkowy mandat przybył w okręgu trzebnickim i obornickim, gdzie po prostu wzrosła liczba mieszkańców. Znamy już listy kandydatów, choć oficjalnie będą zarejestrowane do 27 października. Wtedy też dowiemy się, kto współpracował z SB, a kto złożył fałszywe oświadczenie lustracyjne.

Trzebnica – wybieramy 6 radnych.

W Trzebnickim okręgu wystartuje lista Platformy Obywatelskiej. Liderem jest Robert Adach, obecny starosta. Gdy pytaliśmy się, dlaczego nie wystartował dodatkowo na burmistrza Trzebnicy, powiedział, że nie chce wprowadzać ludzi w błąd i skoro startuje do powiatu to znaczy, że naprawdę chce działać w tym, a nie w innym samorządzie. Z drugiego miejsca tymczasem do powiatu wystartuje Adam Gubernat, który jednocześnie postanowił ubiegać się o funkcję burmistrza. I pewnie jest to dla niego jakaś furtka bezpieczeństwa, bo w razie przegranych wyborów na burmistrza, ma szansę zostać radnym w powiecie. Listę PiS również otwiera kandydat na burmistrza Janusz Szydłowski. Dlaczego startuje do powiatu i na fotel burmistrza? Odpowiedź jest podobna.

Niestety ordynacja pozwala na tego typu „ustawianie się”, a szkoda, bo uczciwiej by było, gdyby kandydaci mogli startować tylko do jednego rodzaju władzy samorządowej.

W komitecie Marka Długozimy, jak piszemy obok jest jeszcze ciekawiej, bo na liście jest nie tylko kandydat i obecny burmistrz Marek Długozima, ale wciągnięci zostali pozostali dwaj wiceburmistrzowie i sekretarz.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym. [hidepost=0] 

A tymczasem wielkie roszady przeżywa ugrupowanie „Razem w Powiecie”. Do powiatu nie wystartuje obecny lider i przewodniczący powiatu Marek Koliński, który z tego co nam wiadomo ma zamiar z listy burmistrza startować do gminy. Liderem listy został Paweł Czapla, były polityk Platformy Obywatelskiej. Listę zbudowała również lewica. Z SLD z pierwszego miejsca wystartuje Ryszard Bielakowski. Kto zostanie radnym? Na ile ugrupowań zostaną rozdzielone mandaty?

Oborniki Śl. – wybieramy 5 radnych

Walka o fotel burmistrza przeniesie się również na walkę o mandat radnego. Przynajmniej trzech kandydatów postanowiło wystartować zarówno na burmistrza jak i na radnego powiatu. Liderem listy PO został Arkadiusz Poprawa, który z własnego komitetu ubiega się o funkcję burmistrza. Urzędujący burmistrz Sławomir Błażewski również korzysta z możliwości jakie daje ordynacja i został jedynką komitetu Razem w Powiecie. Podobnie zrobi zapewne Łukasz Budas, który jako jedynka wystartuje z PiS i jednocześnie ma się zamiar ubiegać o fotel burmistrza gminy. Tymczasem konkurencyjne ugrupowanie Skuteczni dla rozwoju Marka Długozimy, postawili na trzebniczankę Krystynę Haładaj. Czy oborniczanie zechcą głosować na kogoś z nie swojej gminy? SLD tymczasem postawiło na byłego wiceburmistrza Macieja Borowskiego, który został liderem listy. Co ciekawe, swojej listy tym razem nie zgłosił Adam Stocki, który prawdopodobnie wystartuje na radnego gminy, ale z Urazu.

Żmigród – Prusice – wybieramy 6 radnych

Platforma Obywatelska postawiła na urzędującego burmistrza Prusic Igora Bandrowicza. Z drugiego miejsca startuje Damian Sułkowski, obecny radny gminy Żmigród, które ma zamiar wystartować w wyborach na burmistrza Żmigrodu. Podobnie wygląda lista Razem w Powiecie. Tu liderem został Zdzisław Średniawski. Niespodzianką jest brak na liście Roberta Lewandowskiego, obecnego burmistrza, ale jak się dowiedzieliśmy postanowił wystartować również do sejmiku województwa, choć tak jak pozostali „podwójni” kandydaci, w przypadku wygranej, będzie musiał zostawić mandat.

Komitet Marka Długozimy postawił tymczasem na byłego burmistrza Prusic Jana Hurkota, który nie ukrywał, że w przyszłości chciałby zostać starostą. Z drugiego miejsca wystartuje Robert Korytkowski, który ostatnio miał spore problemy z prawem. Szerzej o tej sprawie piszemy w osobnym artykule.

PiS tymczasem stawia na obecnego wiceprzewodniczącego rady powiatu Waldemara Wysockiego, który jak wynika z naszych informacji ma zamiar zostać też burmistrzem gminy. Liderem listy SLD został Artur Kanicki, a drugi na liście jest były radny powiatowy Zdzisław Stępień.

Wisznia Mała – Zawonia – wybieramy 4 radnych

Te dwie najmniejsze gminy naszego powiatu połączono w jeden okręg. Platforma stawia już od wielu lat na Zygmunta Wojciechowskiego, radnego i członka zarządu powiatu. PiS reprezentować będzie kobieta Magdalena Szymczuk. Razem w Powiecie postawiło na Tadeusza Herezo, a SLD na Łukasza Grześkowiaka, który w poprzednich wyborach próbował kandydować też na burmistrza Trzebnicy. Niespodzianką może być lider listy burmistrza Długozimy, którym został Krzysztof Głuch, obecny radny powiatu, który w poprzednich wyborach startował z listy Nasz Powiat XXI i jednocześnie bez powodzenia walczył o fotel wójta.

 

Kto wygra wybory, kto z kim utworzy koalicję? Tego nie wiemy, jedno jest pewne wiele osób, które kandyduje z pierwszych miejsc, a jednocześnie albo ubiega się o fotel wójta czy burmistrza, po prostu radnymi powiatowymi nie będzie, a wtedy w ich miejsce wskoczą ci, którzy dostali mniej głosów, ale są z tej samej listy. Ordynacja na to oczywiście pozwala, ale czy jest to uczciwe wobec wyborców? Odpowiedź pozostawiamy Czytelnikom.  [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here