Św. Jadwiga patronką i autorytetem uczniów ZS w Krynicznie

784

To był szczególny dzień dla całej społeczności związanej z Zespołem Szkół w Krynicznie. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. pod przewodnictwem ministra prowincji franciszkanów pw. św. Jadwigi Śląskiej, o. Alana Brzyskiego. Kazanie wygłosił zaś  ks. Jerzy Olszówka, proboszcz sanktuarium św. Jadwigi w Trzebnicy.

Patron szkoły to nie jest ktoś, kogo imię umieszcza się na tablicy informacyjnej, aby ładnie to wyglądało, ale ktoś, kto ma być  autorytetem godnym naśladowania. Ma być jakimś wzorcem, inspiracją – powiedział ks. Jerzy Olszówka.

Po Mszy św. wszyscy udali się korowodem do szkoły, gdzie przy wejściu odbyło się poświęcenie tablicy upamiętniającej to ważne wydarzenie. Następnie dyrekcja, nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście przeszli do sali gimnastycznej, gdzie przy pięknej dekoracji (średniowieczna Trzebnica) odbyła się druga część szkolnej uroczystości. Gości przywitali dyrektor szkoły – Ireneusz Osenkowski oraz zastępca dyrektora – Iwona Wojtaś. Po odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał wójt Jakub Bronowicki. Dyrektor szkoły uzasadnił wybór św. Jadwigi Śląskiej na patronkę Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Publicznego w Krynicznie.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym. [hidepost=0]    

Reprezentowała ona uniwersalne wartości, z którymi każdy może się identyfikować. Pokazuje przywiązanie do chrześcijańskich zasad i przekonuje do rozwijania takich cech jak: dobro, wrażliwość na krzywdę drugiego człowieka, odwaga i mądrość. Działalność i wartości, którymi się kierowała nie straciły swojej mocy mimo upływu czasu. Dlatego zależy nam, by uczniowie dobrze poznali naszą patronkę – powiedział dyrektor.

Kolejnym etapem uroczystości było przekazanie przez rodziców dyrektorowi  sztandaru szkoły. Dyrektor zaś przekazał go uczniom, którzy następnie złożyli przysięgę. Później głos zabrali: wizytator, który w imieniu kuratora oświaty we Wrocławiu przeczytał list gratulacyjny” a następnie: starosta, ojciec prowincjał oraz wójt. Uczniowie wraz z nauczycielami przygotowali występy artystyczne, wśród których były: pieśni o św. Jadwidze, wiersze, pokaz tańca średniowiecznego oraz spektakl o życiu patronki szkoły. Po skończonych uroczystościach dzieci, młodzież i rodzice udali się do przygotowanej kawiarenki, gdzie częstowali się pysznymi słodkościami. Podziwiali również przygotowaną na tę okazję wystawę prac plastycznych wykonanych przez uczniów. Natomiast zaproszeni goście udali się do świetlicy wiejskiej, gdzie przy dźwiękach wiolonczeli oczekiwali na obiad. Po skończonym obiedzie na salę wjechał piękny tort – z wizerunkiem szkoły, ufundowany przez cukiernię Filipinka, a następnie dzik, który ufundowany został przez Koło Myśliwych.

Przypomnijmy, że decyzja o nadaniu imienia św. Jadwigi Śląskiej Zespołowi Szkół w Krynicznie została podjęta 30 kwietnia w czasie Sesji Rady Gminy. Sobotnia uroczystość była bez wątpienia nawiązaniem do zbliżającego się wspomnienia Patronki Śląska i Polski. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here