Muzyczna jesień Eugena Indjica

94

Artysta, laureat wielu międzynarodowych  konkursów pianistycznych, wystąpił już raz w Wieczorach Lisztowskich w kwietniu 2012 r. Te koncerty stanowiły wielkie wydarzenie artystyczne i pamiętane są do dziś przez słuchaczy jego wspaniałych interpretacji muzyki fortepianowej. Tegoroczne, tym razem jesienne recitale  odbędą się:

– we wtorek 21 października w Trzebnicy, w Pałacyku Starostwa Powiatowego na Leśnej: najpierw o godz 12.30 koncert  dla młodzieży „Jak słuchać Muzyki?”, potem o godz.18 koncert wieczorny. W następnych dniach pianista wystąpi w Głogowie (Szkoła Muzyczna) i we Wrocławiu (Filharmonia);

– w piątek 24 października, o godz. 18.30 zaprezentuje swój kunszt wykonawczy w Obornikach Śląskich, naturalnie w Saloniku Czterech Muz, ul. marsz. Józefa Piłsudskiego 13. Ostatnim miejscem występów Eugena Indijca (25 X) będzie Brzeg (Zamek Piastów Śląskich).

Program wieczornych koncertów jest bardzo interesujący….

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym. [hidepost=0]

chociaż składa się tylko z trzech utworów. Najpierw usłyszymy Sonatę a-moll KV 310 WOLFGANGA AMADEUSA MOZARTA, a następnie Sonatę C-dur op.53 zw. Waldsteinowską LUDWIGA VAN BEETHOVENA. Po przerwie artysta wykona, składający się z 21 części, Karnawał op.9 ROBERTA SCHUMANNA, utwór dedykowany słynnemu polskiemu skrzypkowi Karolowi Lipińskiemu (12 część tej kompozycji nosi tytuł Chopin).

Piękne i kształcące wprowadzenie w klimat wykonywanej muzyki to jak zawsze domena prezesa Towarzystwa Lisztowskiego prof. Juliusza Adamowskiego.

 

Eugen Indjic to znakomity amerykańsko-francuski pianista pochodzenia rosyjsko-serbskiego. Urodził się w Belgradzie w r. 1947 w rodzinie Rosjanki (pianistki-amatorki) i serbskiego generała. Kiedy miał 4 lata wraz z matką wyemigrował do Springfild koło Bostonu w USA.

Studia pianistyczne odbył w Juilliard School of Music w Nowym Jorku oraz równolegle w Harvard University (1965-1969). W 1968 roku nawiązał kontakt z Arturem Rubinsteinem, u którego pobierał konsultacje prywatne w Nowym Jorku i w Paryżu przez ponad dziesięć lat. Przed wyjazdem na Konkurs Chopinowski w Warszawie w 1970 roku, pracował pod kierunkiem Witolda Małcużyńskiego na Majorce i Konstantego Schmaelinga w Paryżu.

Pierwszych nagrań płytowych Eugen Indjic dokonał już w wieku 12 lat. W swoim dorobku posiada m. in. płyty z utworami Debussy`ego i Strawińskiego oraz Schumanna i Debussy`ego. W wieku 14 lat, razem z Washington Symphony Orchestra, pierwszy raz w życiu zagrał II Koncert fortepianowy B-dur J. Brahmsa. Jest laureatem trzech międzynarodowych konkursów pianistycznych: w Warszawie w 1970, w Leeds w 1972 oraz konkursu im. Rubinsteina w Tel Awiwie (1974).

W 1972 r. osiadł we Francji. Koncertował w niemal wszystkich państwach europejskich, Ameryce Północnej i Środkowej, Afryce oraz krajach Bliskiego i Dalekiego Wschodu.Wziął udział w telewizyjnej współprodukcji (Francja, Polska, Japonia) poświęconej twórczości Fryderyka Chopina.

Wybitny francuski filozof i muzykolog Vladimir Jankélévitch tak ocenił grę Eugen`a Indjica  Nie wiem, co najbardziej podziwiać w nim: panowanie nad instrumentem, wyrafinowany dźwięk, czy interpretację skrupulatną i przejrzystą w każdym szczególe. Koncert sam w sobie stał się dziełem sztuki. Nie można sobie wyobrazić bardziej kompletnej muzykalności i bardziej wykwintnej doskonałości, połączonej z prostotą, która trafia do każdego.

Towarzystwo Lisztowskie serdecznie zaprasza na październikowe koncerty wielkiego artysty.  [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here