Co zrobić, kiedy ktoś zastawi nam wyjazd?

56466

W życiu bywają bardzo różne sytuacje. Wszyscy się spieszymy. Czasem przez roztargnienie lub nieuwagę, a czasem umyślnie możemy zastawić komuś wyjazd i pozbawić go możliwości wyjechania samochodem z posesji. Czasem, co najlepiej wiedzą mieszkańcy domków jednorodzinnych, chcemy wyjechać z domu, ale nie możemy, bo ktoś zastawił wyjazd. Wtedy prawie zawsze chcemy najpierw odszukać właściciela samochodu i poprosić go o przestawienie pojazdu, nie zawsze jednak wiemy, kto jest jego właścicielem i gdzie go szukać. I co wtedy?

W  kodeksie drogowym „Prawo o ruchu drogowym”, w rozdziale  5, zatytułowanym „Porządek i bezpieczeństwo ruchu na drogach”, znajdziemy regulacje prawne dotyczące postoju. O tym gdzie, jak i pod jakimi warunkami można zostawić pojazd mówi art. 49 ust 2. Czytamy tam, że zabrania się postoju: w miejscu utrudniającym wjazd lub wyjazd, w szczególności do i z bramy, garażu, parkingu lub wnęki postojowej – podaje stosowne przepisy Iwona mazur, oficer prasowy komendy policji w Trzebnicy i dodaje, że zgodnie z taryfikatorem za  powyższe wykroczenie policja może nałożyć mandat w wysokości 100 zł i 1 punkt karny.

A czy jest obowiązek umieszczania tabliczek informujących, że właśnie w tym miejscu mamy wyjazd z posesji? – Nie ma obowiązku posiania znaku informacyjnego na bramie – odpowiada policjantka.

-Zgodnie z treścią kodeksu wykroczeń, art. 90 lub 97 – „kto tamuje lub utrudnia ruch na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany”. Zgodnie z taryfikatorem za powyższe wykroczenie policja może nałożyć mandat w wysokości od 100 do 300 zł. Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu – wyjaśnia Iwona Mazur.

W sytuacji, kiedy nie możemy wydostać się samochodem ze swojego terenu, najprościej byłoby pójść do właściciela samochodu, który zastawił wyjazd i poprosić go o przestawienie samochodu. A co zrobić, kiedy ktoś zastawił nam wyjazd, a nie wiemy kto jest właścicielem samochodu i gdzie go szukać.

W  przypadku uniemożliwienia nam wjazdu lub wyjazdu z posesji można wezwać patrol policji lub Straży Miejskiej. Zgodnie z art.130a ust.1 pkt.1 ustawy „Prawo o ruchu drogowym” można odholować, na koszt właściciela pojazdu, samochód, który pozostawiony jest w miejscu, gdzie jest to zabronione lub utrudnia ruch – informuje Iwona Mazur.

13 KOMENTARZY

 1. A co zrobić, gdy prosi się kierowcę, by nie parkował samochodu cieżarowego, dostawczego, z wywrotka, bo zasłania droge i niebezpiecznie sie wyjeżdza z posesji, a ten kierowca mimo próśb, dalej tak parkuje i jeszcze jest złośliwy??? Nachodzi dom i sie odgraża?>
  Co wtedy radzi Policja?

 2. co zrobic kiedy pracodawca jest wlascicielem parkingu i kaze parkowac samochody jeden za dugim uniemozliwiajac wyjazd w dowolnym momencie czy jest to zgodne z prawem przepisami bhp i ppoz
  gdyby mialo miejsce jakies zdarzenie w srodku parkingu wszystkie auta sa unieruchomione

 3. Co zrobić kiedy miejsce gdzie stoi garaż jest mój a grunt wokolo należy do gminy. Wieczne mam zastawiony wjazd. Co mogę z tym zrobić.?

 4. Gucio
  To ty czytaj ze zrozumieniem
  -Zgodnie z treścią kodeksu wykroczeń, art. 90 lub 97 – „kto tamuje lub utrudnia ruch na DRODZE PUBLICZNEJ, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, podlega karze grzywny albo karze nagany
  a podjaz do garazu nie koniecznie jest drogą publiczną
  Więc policja i straż ma to w ….

 5. na terenie prywatnym policja nawet nie przyjedzie, dziś każdy może parkowac na czyims terenie i niestety nie ma na to prawa, ale proponuję takiemu uciązliwemu parkującemu zostawić wielkie gówno na przedniej szybie, szkoda uciązliwa 🙂 nie podlega karze za zniszczenie mienia bo nic nie niszczymy

 6. Z terenu prywatnego można usunąć pojazd na parking strzeżony na własny koszt i ubiegać się o zwrot od właściciela…

  • Czyli jest sens w przypadku jeśli zastawiający samochód wygląda na zadbany i taki z droższego sortu- bo jak stary trup, to ryzyko, że wykosztujesz się na holownik, a kierowca trupka ci i tak nie zapłaci bo nie ma z czego, i będzie w efekcie nie do odzyskania.

   Co zrobić ze starym trupem? Próbować zepchnąć mając nadzieję, że od starości ręczny nie trzyma dobrze a bieg wyskoczy? :DDD

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here