Papier nie bardzo cierpliwy

  97

  Z makulatury odzyskuje się tylko celulozę, która doskonale wchłania wszelkie tłuszcze, rozpuszczalniki i inne substancje chemiczne, których nie da się – a przynajmniej nie opłaca – od niej oddzielić. Dlatego do niebieskich pojemników, albo worków możemy praktycznie wrzucać tylko gazety, książki, papier pakowy, także worki papierowe, ale czyste,  papier do drukarek, czasopisma na kredowym, ale nie lakierowanym czy foilowanym papierze (ale jak to odróżniać?).  Segregując książki należy zwrócić uwagę na okładkę – twardą lub laminowaną należy oderwać.

  Do niebieskich pojemników nie można wrzucać: opakowań z  zawartością, lakierowanego lub foliowanego papieru z folderów reklamowych, tapet, kalki, papieru termicznego, papieru  zatłuszczonego i brudnego, ale jeśli zbrudzony jest tylko fragment, wystarczy go oderwać. Opakowania wielomateriałowe  tetra pak czyli tzw. kartoniki od soków i mleka traktujemy jak plastiki.

  Pamiętajmy jednak, że segregacja polega na tym, żeby w pojemnikach na śmieci zmieszanych było jak najmniej odpadów. Jeśli więc mamy wątpliwości, czy mamy papier kredowy, czy lakierowany, lepiej wrzucić go do niebieskiego kontenera lub worka.

  Bardzo ważne jest, żeby makulatura nie była mokra – mokra celuloza bardzo szybko zostanie zaatakowana przez bakterie i grzyby. Z tego też powodu w papierowych opakowaniach nie powinno być pozostałości jedzenia, czy innych substancji np. farb.

  Makulatura jako surowiec wtórny znaczenia nabrała dopiero w drugiej połowie XX wieku.  Początkowo powstawały z niej głównie papiery do pakowania, z czasem zastosowano ją jako surowiec na papier toaletowy i tekturę falistą, a od ok. dwudziestu lat z makulatury produkuje się również papier gazetowy.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here