Dwie imprezy za blisko 130 tys. złotych

135

Do wszystkich gmin naszego powiatu, a także do Starostwa Powiatowego w Trzebnicy rozesłaliśmy takie same zapytania. Poprosiliśmy o podanie kosztów dużych imprez kulturalnych, takich jak dni miasta czy gminy, powitanie/pożegnanie lata, a także dożynki. Poprosiliśmy również, aby podano, ile zapłacono za występ gwiazd występujących na tych imprezach.

Jakub Bronowicki, wójt gminy Wisznia Mała podał, że w tym roku w gminie odbyły się dwie duże imprezy: pierwsza to „Piknik pod Wiszniakiem”, druga to dożynki gminne.

Więcej po zalogowaniu lub w wydaniu papierowym. [hidepost=0] 

„Piknik pod Wiszniakiem”, który odbył się 21 czerwca. Jak mówi wójt, całkowity koszt organizacji wyniósł nieco ponad 56 tys. zł, a gaża gwiazdy, która wtedy występowała – zespołu ŁZY, wyniosła 21 tys. zł. Co ważne, gmina nie pokrywała wszystkich kosztów. Jakub Bronowicki podaje, że gmina pozyskała ponad 43 tys. zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Drugim przedsięwzięciem było zorganizowanie 31 sierpnia dożynek gminnych. Całkowity koszt imprezy wyniósł blisko 71 tys. zł, a Kasia Cerekwicka za swój występ zainkasowała 24,6 tys. złotych.

O to, czy na imprezy organizowane przez samorząd warto zapraszać gwiazdy, które jak wiadomo pobierają wysokie honoraria (im wykonawca bardziej popularny, tym więcej kosztuje jego występ), czy lepiej postawić na miejscowych wykonawców, zapytaliśmy radnych gminy Wisznia Mała.

Wojciech Wawro:Nie byłem na „Pikniku pod Wiszniakiem”, więc nie chciałbym się wypowiadać na temat tej imprezy.  Uczestniczyłem za to w dożynkach gminnych. Wiem, że sporo osób było i myślę, że gdyby pogoda była lepsza, to przyjechałoby jeszcze więcej. Uważam, że jak są gwiazdy, to i jest widownia. Popularni wykonawcy przyciągają na imprezę ludzi nie tylko z gminy, ale i z ościennych miejscowości. A o to przecież chodzi.

Tadeusz Czyż: – To trudne pytanie, bo wszystko zależy od tego, co się chce osiągnąć? Jeśli gmina chce ściągnąć jak najwięcej ludzi, to frekwencja na imprezie będzie wyższa, jeśli na scenie pojawią się gwiazdy. To dobre dla promocji gminy, bo odwiedzą ją mieszkańcy innych gmin i powiatów. Gwiazdy powinny być zapraszane na imprezy, na których jest problem z frekwencją. Jeśli natomiast zależy gminie na promowaniu lokalnych wykonawców, to wtedy jak najbardziej ich powinno się zapraszać. Wszystko trzeba dobrze wyważyć. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here