Tegoroczną maturę zdali prawie wszyscy

73

Mówi się, że to pierwszy ważny egzamin w życiu dorosłych już ludzi. Jest podsumowaniem tego, czego nauczyli się uczniowie przez całą szkołę średnią. Dobrze zdana matura ułatwia dostanie się na wymarzone studia.

Która szkoła wypadła najlepiej

Znamy już pełne wyniki matur, łącznie z egzaminami poprawkowymi. Niektórzy absolwenci gimnazjów skrupulatnie śledzą dane tak zwanej „zdawalności”, bo wielu kieruje się tym wyznacznikiem podczas wybierania szkoły średniej.

Jeśli chodzi o zdawalność, to w naszym powiecie  jest dobrze, ale wiadomo, że zawsze mogłoby być lepiej. Pod względem zdawalności absolwentów szkól średnich, wśród innych powiatów województwa dolnośląskiego zajmujemy 5 miejsce, a 4 wśród powiatów ziemskich – mówi Wojciech Wróbel, naczelnik wydziału oświaty i sportu w starostwie powiatowym.

Więcej w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0]

–  Nie można porównywać wprost  wyników matur w różnych typach szkół  inna jest zdawalność w liceach a inna w technikach, gdzie  absolwenci, poza egzaminem maturalnym zdają także zawodowy. Najlepsze wyniki uzyskali absolwenci Liceum Ogólnokształcącego im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy, z Powiatowego Zespołu Szkół numer 1 w Trzebnicy. Tam egzamin dojrzałości zdało 98 proc. absolwentów. Drugie miejsce w powiecie, ze zdawalnością tylko o 1 procent niższą, zajęło Liceum Ogólnokształcące im. Karola Holteia w Obornikach Śląskich. W Żmigrodzie również matura wypadła całkiem dobrze, powyżej średniej wojewódzkiej, która wyniosła dla liceów ogólnokształcących 88,5 procenta, bo tam egzamin zdało proc. 90. absolwentów – przytacza wyniki naczelnik.

Chciałbym, żeby wszyscy absolwenci szkół powiatowych zdali maturę i żeby ich wyniki były jak najlepsze. Nie dzieje się tak z wielu przyczyn, ale zrobimy wszystko, żeby wszyscy uczniowie  podchodzili do egzaminu. W liceach  do matur przystępują prawie wszyscy,   w technikach niestety  liczba przystępujących do egzaminów jest niższa.  Dzieje się tak z różnych  powodów. Częściowo jest to efekt niżu demograficznego i sytuacji, w której to szkoły rywalizują o ucznia a nie kandydaci o miejsce w szkole. Ponadto wielu absolwentom techników zależy na zdobyciu zawodu i rozpoczęciu pracy, nie wszyscy myślą o studiach- podkreśla Wojciech Wróbel.

Jak podkreśla naczelnik, nie można generalizować w jakiej szkole jaki przedmiot został zdany  najlepiej, ponieważ w różnych szkołach, w klasach różniących się profilami, uczniowie wybierają zupełnie inne przedmioty dodatkowe. Wszystko zależy od tego w czym czują się mocni i jaki przedmiot może się im przydać w rekrutacji na studia. Są szkoły, w których absolwenci w ogóle nie wybierają przedmiotów dodatkowych, a przypomnijmy że podstawowe to język polski, matematyka i język obcy.

Przypomnijmy również, że koniec sierpnia był szansą na poprawienie niezdanego egzaminu. W naszym powiecie z takiej możliwości skorzystało 68 uczniów, a zdało poprawkę 52, zatem procent zdawalności wyniósł 76 (również powyżej średniej wojewódzkiej). Lepiej z poprawkami poradzili sobie tylko maturzyści z powiatu milickiego.

Szkół nie można porównywać na podstawie „suchych danych”

Wojciech Wróbel podkreśla, że nie można porównywać tylko danych liczbowych jeśli chodzi o wyniki maturzystów, bo byłoby to niesprawiedliwe. Inaczej uczy się chociażby w technikach, w których uczniowie zdają także egzaminy zawodowe.- Każda szkoła jest inna; do szkół trafiają uczniowie, którzy mają różny poziom wiedzy z poszczególnych przedmiotów. Dlatego też, aby ocenić pracę danej placówki, najlepiej jest porównywać tak zwaną edukacyjną wartość dodaną czyli wiedzę z jaką każdy uczeń do szkoły przyszedł i z jaką ją opuścił – mówi naczelnik.

Wojciech Wróbel przekonuje, że warto wybrać szkoły średnie w naszym powiecie: – Nasze szkoły mają bogatą ofertę, na terenie powiatu każdy znajdzie coś dla siebie. W połowie września, w każdej naszej placówce pojawiły się osoby, które stwierdziły, że nie chcą chodzić do wrocławskich szkół, bo szkoda im życia na to, żeby dojeżdżać. Nasza młodzież jest dobrze przygotowana do tego, aby kontynuować naukę na studiach, a uczęszczając do szkół w powiecie trzebnickim  uczniowie mają więcej czasu  na naukę i wypoczynek – podkreśla naczelnik.

Zmiany, zmiany, zmiany…

W tym roku nastąpią kolejne zmiany w egzaminie maturalnym. Kiedyś, nie było obowiązkowej matematyki, później „królowa nauk”, była już przedmiotem obowiązkowym. Maturzyści mogą zdawać egzamin na dwóch poziomach: podstawowym i rozszerzonym, a teraz będą musieli przystąpić do egzaminu zna poziomie rozszerzonym.- W tym roku uczniowie  liceów ogólnokształcących  po raz pierwszy przystąpią do nowej matury. Absolwentów techników zmiany będą dotyczyć za rok.  Nowość polega na tym, że absolwenci szkół średnich, aby zdać maturę, będą musieli przystąpić przynajmniej do jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, do tej pory nie mieli takiego obowiązku. Zmieni się również formuła przeprowadzenia egzaminu ustnego z języka polskiego- zamiast przygotowywać prezentację zdający będą losować pytania – mówi Wojciech Wróbel.

Matura? Egzamin łatwiejszy niż na studiach!

Naczelnik , który jeszcze  jako nauczyciel egzaminował   maturzystów   na starej i sprawdzał nowe  matury twierdzi, że tak naprawdę, nie jest to trudny egzamin, ale wymaga systematyczności. – Myślę, że jeśli uczeń uważa na lekcjach i przykłada się do nauki, jest w stanie  bez większych  problemów  zdać nową maturę i ci, którzy dalej będą kontynuować naukę na studiach przekonają się , że o wiele trudniejsze „matury” będą musieli zdawać co semestr – mówi Wojciech Wróbel i przyznaje, iż zauważył, że niektórzy uczniowie ponad maturę przekładają egzamin na prawo jazdy.

Cóż, tym wszystkim, którzy w porze kwitnienia kasztanów zasiądą w ławach egzaminacyjnych życzymy, aby najbliższe miesiące mogli poświęcić na systematyczną naukę, żeby matura była dla nich tylko miłym wspomnieniem.

Średnia zdawalność matury w powiecie trzebnickim i województwie dolnośląskimlicea ogólnokształcące:
powiat trzebnicki 90,3 proc.
województwo dolnośląskie 88,5 proc.licea profilowane:
powiat trzebnicki 54,5 proc.
województwo dolnośląskie 50,6 proc.

technika:
powiat trzebnicki 70,5 proc.
województwo dolnośląskie 69 proc.

razem zdawalność:
powiat trzebnicki 83,5 proc.
województwo dolnośląskie 81,1 proc.

Zdawalność Matury w poszczególnych szkołach:

LO im. II Armii Wojska Polskiego w Trzebnicy – 98 proc.

LO im. Karola Holteia w Obornikach Śl. – 96,9 proc.

LO w Żmigrodzie – 90 proc.

Technikum w Żmigrodzie – 75 proc.

Technikum w Trzebnicy – 71,4 proc.

Technikum w Powiatowym Zespole Szkół w Obornikach Śl. – 58,8 proc.

Liceum profilowane w Trzebnicy – 54,5 proc.

W wynikach nie uwzględniono wyników niepublicznej szkoły Edukator.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here