Rolnicy podziękowali za plony

155

Wieś była pięknie ustrojona: rzeźby ze słomianych bali, przedstawiające traktory, świnki, konie ciągnące pług, a także kukły rolników zdobiły każdą posesję i wywoływały uśmiech na twarzach przechodniów. Oczywiście uroczystości przebiegały według ustalonego scenariusza. Po Mszy świętej, przybyłych gości powitali starostowie dożynek: Marta Piasecka (sołtyska Szczytkowic) i Paweł Gierczak. Po ceremonii przekazania chleba, starostowie dożynek wspólnie z burmistrzem podeszli do stołu i pokroili kilkadziesiąt bochenków na 41 części (na każde sołectwo), tak by sołtysi mogli tym chlebem podzielić się z bliskimi. Niedaleko sceny ustawiono rząd kramów, w którym panie z Kół Gospodyń Wiejskich przez cały czas serwowały lokalne potrawy na ciepło i także na słodko. W trakcie dożynek z pewnością nie nudzili się najmłodsi, którzy podczas imprezy mogli szaleć na karuzelach w wesołym miasteczku.

Muzyczną część dożynek rozpoczęła kapela ludowa Marciny z Marcinowa. Pan Marian Kowalski, niestrudzony frontman tej kapeli poprosił zebranych o gromkie brawa dla swojego wnuka Natana, który zastępował na scenie swojego tatę – Tomka. Dodał także, że ich kapela przygotowuje ciągle znane ludowe przeboje w nowych aranżacjach. Było także coś z muzyki włoskiej – największe szlagiery śpiewał Roberto Zuccaro. Po raz pierwszy na scenie zadebiutowała kapela Brzykowianie. I chyba także po raz pierwszy podczas imprez dożynkowych, sołtysi obecni na uroczystości zatańczyli belgijkę,co zostało przyjęte gromkim aplauzem ze strony publiczności.

Najważniejsze jednak były nagrody przyznawane za przygotowane wieńce dożynkowe, które przez cały dzień stały przed sceną. Nie trzeba chyba dodawać, że wzbudzały one zainteresowanie  ze strony przybyłych gości. Tuż przed godziną 19 poznaliśmy werdykt komisji, która wręczyła nagrody i wyróżnienia w konkursach na najładniejszy wieniec i kramik dożynkowy. W tym roku, decyzją komisji najlepiej spisali się mieszkańcy Raszowa (który wykonali najładniejszy wieniec),  komisja przyznała także dwie równorzędne drugie nagrody dla Brzykowa i Brochocina, natomiast miejsce trzecie przypadło Jaźwinom. W tym roku najładniejszy kramik przygotowały Jaźwiny, drugie miejsce otrzymali mieszkańcy Brochocina, a trzecie wsie Brzyków i Nowy Dwór. Sołtysem roku 2013 została Marta Piasecka, która otrzymała czek o wartości 1 tys. złotych.

Gwiazdą wieczoru był znany popowy zespół Blue Cafe. Dominika Gawęda zagrzewała publiczność do wspólnej zabawy i śpiewania ich piosenek. Po nich zabawę taneczną prowadził zespół Focus

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here