Wratislavia Cantans wypełniła bazylikę

67

Koncert w trzebnickiej bazylice zorganizowany został w ramach 49 Międzynarodowego Festiwalu Wratislavia Cantans, którego tegoroczna edycja zorganizowana została pod nazwą „Z Ciemności w Światło”. W tegorocznym programie festiwalu wiele miejsca poświęcono muzyce, której tematem jest przemijanie. Do tego dość istotnym elementem tegorocznej edycji stała się muzyka sakralna. Sobotni koncert, który odbył się w bazylice zatytułowany został „A przed końcem pokuta”. Przed licznie przybyłą publicznością wystąpił Estoński Filharmoniczny Chór Kameralny, któremu dyrygował Tõnu Kaljuste. W programie wykonano Arvo Pärta „Kanon Pokajanen na chór mieszany a cappella”.

Tytuł sobotniego koncertu „Z Ciemności w Światło” wywodzi się od wezwania: „przebacz mi przed końcem mego życia, dawszy mi cnotę i pokutę”. W czwartek piątego tygodnia Wielkiego Postu kanon śpiewany jest o czwartej nad ranem w pogrążonej w ciemności, zamkniętej cerkwi. Na koniec modlitwy otwiera się szeroko drzwi (symbolizujące Bramy Nieba), a świątynię wypełnia światło które oznacza Chrystusa oraz oczyszczenie z grzechu. Kompozytorowi udało się uchwycić jasność poranka przedzierającą się przez mrok, a podczas koncertu słuchacze byli jakby zanurzeni w muzyce, która przenosiła ich z ciemności w światło. Medytacyjny charakter utworu potęguje jeszcze powracający nieustannie refren „Zmiłuj się nade mną, Boże, zmiłuj się”. Kanon wpisuje się w duchowość prawosławną szczególnie akcentującą konieczność głębokiej wewnętrznej przemiany człowieka. Jest też wielkim wyznaniem głęboko wierzącego Arvo Pärta.

Wratislavia Cantans to największy i najbardziej prestiżowy festiwal muzyki poważnej na Dolnym Śląsku. Wszystkie koncerty organizowane w ramach festiwalu odbywają się we Wrocławiu i kilku miastach Dolnego Śląska. Wśród nich znalazła się właśnie Trzebnica, miejmy nadzieję, że na stałe wpisując się w program festiwalu, który w tym roku zakończy się 14 września. Warto wspomnieć, że jego organizatorem jest Narodowe Forum Muzyki.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here