Obrzędy dożynkowe w Zawoni pod batutą AleBabek

586

W korowodzie uczestniczyły delegacje dożynkowe ze wsi: Zawonia, Czeszów, Grochowa, Złotów, Głuchów Dolny, Skotniki. Tegoroczna prezentacja wieńców dożynkowych jest znacznie skromniejsza od wielu innych imprez dożynkowych dotąd organizowanych w Zawoni. Stąd zainteresowanie wieńcami ze strony publiczności było skromniejsze.

Za to publiczność oczekiwała na występy artystów. Estradę zawojowały AleBabki i zespół Dyszla. Już na wstępie zapowiedziano, że nie będzie to występ artystyczny zespołów, ale ceremonia tradycyjnych melodii dożynkowych zakończona wręczeniem chleba przez starostę Grzegorza Matwiszyna i starościnę Katarzynę Kuźmenko gospodarzowi gminy Robertowi Borczykowi. Po pieśni „Plon niesiemy plon” odbyła się zapowiedziana ceremonia.

Potem, już do wieczora scenę zajęli artyści. Wystąpił Dyszel ze Żmigrodu, a potem Strupinanie ze Strupiny. Zespół ten został bardzo ciepło przyjęty przez publiczność. Później przez dłuższą chwilę bawiły zebranych  AleBabki. Następnie wystąpiły dzieci z Zawoni, a potem Zumba z Czeszowa. A już po godz.18 przyszedł czas na zawodowych artystów: Aleksandrę Henkiel, Rudiego Schubertha. O zmroku zespół Joker zachęcał młodych i starszych do tańca. Trzeba dodać, że podobała nam się pani Magdalena Wiśniewska, jako prowadząca całość występów na estradzie. Jej monologi wprowadzały słuchaczy w treści prezentowanych pieśni i zdarzeń.

Na dożynkach najważniejszymi osobami zawsze są starostowie i gospodarz dożynek. Starościna Katarzyna Kuźmenko jest mieszkanką Sędzic. Wraz z mężem prowadzą wspólnie ośmiohektarowe gospodarstwo rolne,specjalizujące się w produkcji roślinnej. Wychowują dwójkę małych dzieci.

Zaś starosta dożynek Grzegorz Matwiszyn mieszka w Skotnikach. Zawodowo jest nauczycielem języków obcych w Zespole Szkół w Zawoni, a równocześnie zajmuje się sadownictwem oraz uprawą zbóż i rzepaku. W jego sadzie rodzinnym dominują owoce miękkie, a w polu uprawa zbóż. Państwo Matwiszynowie wychowują 11- letniego syna.

Ta wspaniała para starościńska prezentowała się młodzieńczo, a zarazem godnie. Każdy z obecnych mógł z nimi rozmawiać, bowiem uczestniczyli w całości uroczystości dożynkowych.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here