Pieszo, konno i na rowerach

458

Jak mówią organizatorzy, impreza odbyła się po to, aby w formie gry terenowej promować szlak cysterski na terenie gminy Oborniki Śląskie. – Pętla Trzech Kamieni w Rościsławicach jest pierwszą częścią planowanego odcinka Aktywnego Szlaku Cysterskiego Lubiąż – Trzebnica. Bazuje on na międzynarodowym szlaku cysterskim i odwołuje się do wartości reprezentowanych przez cystersów, opierając się punktowo na istniejącym przebiegu szlaku  „drogowego” czyli opactwach w Trzebnicy i Lubiążu – mówi Martyna Ostaszewska, prezes stowarzyszenia i dodaje, że  „Rościsławice Leśna Oaza” podjęła się organizacji na tym odcinku systemu wzajemnie powiązanych i komplementarnych szlaków przebiegających (poza głównymi drogami) traktami polno–leśnymi. W ramach zadania zostały wytyczone, oznakowane i zabezpieczone trasy rajdu, prowadzące przez ciekawe i naturalne obszary Wysoczyzny Rościsławickiej.

Martyna Ostaszewska przypomina, że pierwszy Rajd Cysterski zorganizowany przez członków stowarzyszenia w roku 2012 cieszył się sporym zainteresowaniem wśród mieszkańców gminy Oborniki Śląskie. Wzięło w nim udział 45 osób z terenu gminy (m.in. Rościsławic, Obornik Śląskich, Kotowic, Bagna, Siemianic). W imprezie brali udział mieszkańcy w różnym przedziale wiekowym: od ok. 6 do około 60 lat. – Uczestnicy poszerzyli swoją wiedzę na temat historii wsi Rościsławice, a zwłaszcza zabytkowego kościoła, zdobyli wiedzę na temat szlaku cysterskiego przebiegającego przez teren gminy Oborniki Śląskie, wzięli udział w ciekawych konkurencjach oraz ognisku integracyjnym. W drugim Rajdzie Cysterskim zorganizowanym w 2013 r. wzięło udział około 50 osób z terenu powiatu trzebnickiego oraz harcerze z gminy Oborniki Śląskie. Uczestnicy pierwszego rajdu wyrazili chęć udziału w kolejnych tego typu imprezach, co potwierdza, że mieszkańcy powiatu trzebnickiego potrzebują innowacyjnych i aktywnych form spędzania wolnego czasu. Stowarzyszenie „Rościsławice Leśna Oaza”, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, nawiązało współpracę z Harcerską Organizacją Wychowawczo – Patriotyczną CICHOCIEMNI oraz Klubem Narciarskim Wrocław. Korzystając z wiedzy i doświadczenia zaprzyjaźnionych organizacji, udało się nam zorganizować atrakcyjną imprezę nie tylko dla pieszych, ale także rowerzystów i turystów konnych – mówi Martyna Ostaszewska.

Rajd został podzielony na kilka etapów. Pierwszym z nich była wyprawa piesza, rowerowa i konna wokół tzw. Pętli Trzech Kamieni. Uczestnicy zostali podzieleni na kilka odrębnych grup. – Każda z nich otrzymała mapy terenu z wyznaczonym przebiegiem trasy oraz musiała wykazać się umiejętnością ich odczytywania oraz dobrą orientacją w terenie. Uczestnicy trasy pieszej przy pomocy mapy musieli dotrzeć do wyznaczonych punktów oraz wykonać zadania o zróżnicowanym poziomie trudności. Czekało na nich wiele ciekawych atrakcji, m.in. Głaz św. Jadwigi – największy na Dolnym Śląsku, Krzyż Pokutny, a dla pasjonatów adrenaliny zadania sprawnościowe. Po zaciętej rywalizacji grupowej uczestnicy wracali na metę, gdzie mogli wziąć udział w kolejnych konkurencjach zaplanowanych przez organizatorów, m.in. strzelaniu z łuków do tarczy – mówi prezes stowarzyszenia i dodaje, że podczas imprezy Trzebnickie Stowarzyszenie Jazdy Historycznej zaprezentowało pokazy konne oraz przeprowadziło warsztat tańca średniowiecznego. – Na integracyjnym ognisku można było upiec rajski chlebek wykonany przy pomocy Agaty Remian z gospodarstwa ekologicznego z Jar oraz skosztować pysznych serów, zaś w plenerowej kawiarence przygotowany został poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy. Powołana komisja konkursowa podsumowała wyniki z poszczególnych konkurencji, które zostały odczytane podczas ogniska integracyjnego. Zwycięzcy trzech kategorii rajdu otrzymali pamiątkowe nagrody – mówi organizatorka i dodaje, że impreza była współfinansowana z budżetu gminy Oborniki Śląskie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here