Czy można jeździć motocyklem bez prawa jazdy kat. A?

82

26 czerwca Sejm przyjął ustawę wprowadzającą zmiany w ustawie o kierujących pojazdami. Weszły one w życie całkiem niedawno. Na czym polegają?

By dosiąść motocykla i legalnie wyjechać nim na ulice, wystarczy teraz prawo jazdy kategorii B,  czyli na samochody osobowe oraz trzyletni staż za kółkiem. Z takim uprawnieniem można kierować motocyklami i niektórymi skuterami o pojemności do 125 cm sześc. i mocy maksymalnie 15 koni mechanicznych, czyli 11 kW. Zmiany zakładają, że bez dodatkowych szkoleń i egzaminów na motocykle, koniecznie z automatyczną skrzynią biegów, będą mogli wsiąść kierowcy samochodów osobowych, którzy zdobyli prawo jazdy przynajmniej 3 lata temu – tłumaczy Iwona Mazur. Tak więc nie jest to tak, jak powszechnie się uważa: że od kilku tygodni można jeździć motocyklami bez żadnych uprawnień. Policjantka dodaje, że oprócz posiadania prawa jazdy kat. B, a także trzyletniego stażu kierowcy, należy spełnić dodatkowe warunki.

Trzeba pamiętać o obostrzeniach nowej ustawy. Motocykle będą musiały posiadać automatyczną skrzynię biegów, co w praktyce oznacza, że wybór ograniczy się jedynie do skuterów o pojemności do 125 ccm – przypomina Iwona Mazur.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here