Zapraszamy. Tu warto być.

213
Z archiwum zespół ARS NOWA podczas jednej z edycji festiwalu

XVII MIĘDZYNARODOWY FESTIWAL MUZYKI KAMERALNEJ I ORGANOWEJ TRZEBNICA 2010

NASZ POWIAT

Czytamy Trylogię

Trzebnica, Oborniki Śląskie. W sobotę 6 września, z inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, w całym kraju odbędzie się kolejne czytelnicze wydarzenie – Narodowe Czytanie. W tym roku motywem przewodnim będzie Trylogia („Ogniem i mieczem”, „Potop”, „Pan Wołodyjowski”) Henryka Sienkiewicza. W dwóch miastach naszego powiatu, każdy będzie mógł przeczytać wybrany fragment tych powieści. Świętowanie w Trzebnicy odbędzie się na scenie między stawami, od godziny 15 do 17. Zaproszeni są wszyscy chętni. Na scenie usłyszymy także między innymi czytającego burmistrza, pracowników ośrodka kultury, siostry boromeuszki, rodziny objęte programem „3+. Podczas spotkania odbędzie się także kiermasz książek, najmłodsi będą mogli usiąść w kąciku z bajkami, zostaną zorganizowane konkursy literackie (z wiedzy o sienkiewiczowskiej Trylogii). W przypadku niepogody spotkanie zostanie przeniesione do hali ZAPO.

Narodowe Czytanie odbędzie się także w obornickim Parku Miejskim, od godziny 11. W przypadku niepogody impreza zostanie przeniesiona do Biblioteki Miejskiej. Już teraz na to wydarzenie zapraszani są wszyscy zainteresowani. Zapisy do czytania wybranych fragmentów książek przyjmowane są w bibliotece u Anny Kuczyńskiej (telefonicznie 71 310 12 51 oraz mailowo a.kuczynska@kultura-oborniki.pl).

Ostatnie gminne dożynki

Szczytkowice i Zawonia. W obu tych miejscowościach, 7 września  (niedziela) odbędą się dożynki gminne. Dożynki gminy Trzebnica zorganizowane zostaną w Szczytkowicach. Uroczystość rozpocznie się przejściem korowodu dożynkowego (o godzinie 13), a następnie zostanie odprawiona Msza św. Oficjalne rozpoczęcie dożynek będzie mieć miejsce o godzinie 15.30. Od godziny 16.30, na scenie wystąpią zaproszeni artyści: trzebnickie mażoretki, kapela Marciny z Marcinowa i włoski piosenkarz Robert Zucaro. O godz. 18.30 nastąpi wręczenie nagród w konkursie na „Sołtysa roku 2013” oraz na najładniejszy wieniec i kramik dożynkowy. O godzinie 19 wystąpi gwiazda wieczoru – zespół BLUE CAFE, a potem zabawę taneczną poprowadzi grupa Focus. W trakcie dożynek będzie czynne wesołe miasteczko dla dzieci, nie zabraknie także  konkursów.

Święto plonów w Zawoni rozpocznie się Mszą św. o godzinie 13. Po niej, o godzinie 14, odbędzie się już po raz XVI Dożynkowy Wyścig Kolarski Parami. Obrzęd dożynkowy planowany jest na godzinę 14.30. Następnie na scenie wystąpią znane zespoły ludowe: AleBabki, Dyszel i Strupinianie. O godzinie 18 zagra Aleksandra Henkiel wraz z zespołem, a o godzinie 19.40 gwiazda wieczoru – Rudi Schubert i Wały Jagiellońskie! Na zakończenie, zabawę taneczną zapewni zespół Joker. W programie także konkurs na najładniejszy wieniec, najlepszą szarlotkę, kiermasze i różne atrakcje dla dzieci.

XXI Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Trzebnica, Wisznia Mała. Serdecznie zapraszamy na kolejne dwa koncerty, które odbędą się w najbliższą niedzielę (7 września). W trzebnickim kościele św. Apostołów Piotra i Pawła, o godzinie 15.30, będzie można usłyszeć improwizacje jazzowe i klasyczne na temat pieśni sakralnych. Wykona je duet: Wiesław Wysocki (saksofon) i Piotr Wrona (akordeon). Ci sami artyści wystąpią tego samego dnia, nieco później w Krynicznie, w kościele Stanisława Biskupa Męczennika (ten koncert rozpocznie się o godzinie 19).

RESZTA ŚWIATA

Dni Karpia

W tym tygodniu przygotowano zróżnicowany program. 4 września (czwartek), na placu Nowy Targ we Wrocławiu, w godzinach 10 – 20 odbędzie się Jarmark Produktów Świeżych. Podczas jarmarku będzie można skosztować ryb z milickich stawów i lokalnych produktów wyróżnionych znakiem „Dolina Baryczy Poleca”.

6 września (sobota) w Sośniu (powiat Ostrów Wlkp.) odbędzie się rajd rowerowy. Do wyboru dwie trasy: 10 i 20 km. Rozpoczęcie imprezy o godz. 10, przy mobilnym punkcie naprawy rowerów (ul. Wielkopolska 2), a meta o godz. 16, przy stanicy Biały Daniel.

7 września (niedziela), w Krośnicach specjalne przejazdy kolejką wąskotorową wokół stawów. Podczas przejażdżki, na przystankach będą czekać atrakcje, na przykład spacer ścieżką przyrodniczą, czy nauka rozpoznawania ryb. Na scenie wystąpią lokalni artyści, a od godz.15 pokaz kulinarny przygotowany przez Jakuba Kuronia.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here