Końcówka lata na Mazurach

89

lodz
Kanały mazurskie zaczęły powstawać w XIX wieku (choć już w połowie XVIII wieku przy pomocy kanału zostały połączone jeziora Śniardwy i Mamry). I tak przykładowo poprzez Kanał Giżycki (Łuczański) dostaniemy się z jeziora Niegocin na Kisajno. Kanał częściowo wiedzieć przez Giżycko, zatem można obejrzeć między innymi zamek i most obrotowy. Niegocin połączony jest również z Tajtami poprzez Kanał Niegociński. Z kolei Kanał Piękna Góra łączy wspomniane Kisajno z Tajtami. Kolejnym ciekawym kanałem jest Kanał Jegliński łączący jezioro Roś z Sekstami (część Śniardw). To zaledwie kilka przykładów. 

W niemal każdej miejscowości na Mazurach znajdują się przystanie, z których możemy wybrać się w rejs. Doskonałą ofertę posiadają Mikołajki, skąd możemy udać się jednym z bardziej malowniczych szlaków wodnych do miejscowości Pisz. Zaletą tego 25-kilometrowego szlaku jest to, że jest on stosunkowo prosty do pokonania, dlatego też będzie idealny na pierwsze żeglarskie zmagania. Wypływając z Mikołajek możemy zwiedzić jedne z najbardziej znanych i atrakcyjnych turystycznie mazurskich jezior takich jak Śniardwy, Jezioro Nidzkie czy Bełdany. Najlepszą bazą wypadową na słynne Mamry będzie Węgorzewo. Przepięknym, malowniczym i najdłuższym w Polsce jeziorem jest Jeziorak, który także warto odwiedzić – tutaj świetną bazą wypadową będzie Iława. Dobrą bazą na nocleg może okazać się Ryn (i tu świetny hotel ze spa na Mazurach) i jezioro Ołów. 

Oczywiście mazurskie jeziora nie służą wyłącznie do żeglowania. Chcąc spędzić czas bardzo aktywnie na Mazurach można skorzystać między innymi z oferty Jeziora Drwęckiego, gdzie znajdują się takie atrakcje jak profesjonalny tor kajakowy czy wyciąg do nart wodnych. Jeżeli z kolei pragniemy nieco ponurkować, szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na Świętajno, które zlokalizowane jest między takimi miejscowościami jak Szczytno i Nidzica. Właśnie to jezioro jest jednym z bardziej cenionych przez nurków. Woda tutaj jest dość przejrzysta i czysta. W czasie nurkowania będzie można podziać nie tylko piękną i bogatą florę jeziora, ale także jego faunę – przykładowo raki!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here