Zbierano na remont posadzki bazyliki

127

Tegoroczny dochód z festynu przeznaczony zostanie w całości na remont posadzki bazyliki. Niestety pogoda już od samego rana okazywała się niezbyt łaskawa. Co jakiś czas na niebie zbierały się ciemne chmury, z których padał przelotny deszcz. Szkoda, bo miało to znaczący wpływa na frekwencję. Pod wieczór zaś zrobiło się naprawdę zimno.

Niedzielna uroczystość rozpoczęła się o godz. 11 sumą odpustową, której przewodniczył  biskup Andrzej Siemieniewski. Podczas Eucharystii miało miejsce poświęcenie nowego krzyża, który będzie zamontowany  na wieżyczce (sygnaturka)  bazyliki (poprzedni zniszczyła wiosenna wichura), a także podpisanie dokumentów i zamknięcie kapsuły czasu. Po jej zakończeniu można było skorzystać z plenerowej kawiarenki oraz kiermaszu.

Główna impreza rozpoczęła się o godz. 15 na Ołtarzu Polowym. Jako pierwsze na scenie pojawiły się dzieci z Przedszkola nr 2 w Trzebnicy. O godz. 15.30 miało miejsce otwarcie wernisażu III Międzynarodowego Pleneru Plastycznego, który trwał w dniach 14-24 sierpnia. W tym roku wzięło w nim udział 14 artystów z Polski, Ukrainy i Niemiec. Zaproszeni artyści tworzą swoje dzieła różną techniką, dlatego miłośnicy sztuki mogli oglądać zarówno malarstwo, jak i obrazy w metalu, grafikę czy biżuterię artystyczną. W czasie trwania festynu można było nie tylko podziwiać, ale także zakupić prace artystów. A ponieważ był to festyn rodzinny, nie mogło zabraknąć zabaw dla dzieci.

Odbyło się także spotkanie Bartłomiejów, którzy przed godz. 18 pojawili się na scenie (przeważali przedstawiciele młodego pokolenia). Wyjaśniono pochodzenie tego imienia, a na koniec wręczono Solenizantom pyszny tort. Z każdą chwilą na placu pielgrzymkowym gromadziło się coraz więcej osób. Tym bardziej, że przez cały czas coś się działo. I to nie tylko na scenie, ale także na placu pielgrzymkowym. Prowadzona była loteria, wystawione zostały namioty, w których odbywały się prezentacje różnych dzieł, były stoiska z jedzeniem i piciem, a także dmuchane zamki, trampolina i inne atrakcje dla dzieci.

Po godz. 18, z lekkim opóźnieniem na scenie pojawił się zespół J. M. Fankitim, który swoją grą sprawił, że podczas festynu zrobiło się trochę cieplej i przyjemniej. Po występie, gdy na Placu Pielgrzymkowym było już naprawdę tłoczno przeprowadzona została licytacja oraz losowanie nagrody głównej.

Na zakończenie tegorocznego festynu na scenie pojawiła się gwiazda wieczoru – Wolna Grupa Bukowina. Zespół z Ponidzia (Busko Zdrój) przypomniał zarówno utwory z czasów dawnych, gdy żył i tworzył Wojtek Bellon, jak i piosenki nowe, utrzymane w tym samym nostalgiczno -poetyckim klimacie. Bukowina  zachwyciła publiczność swoim występem i zanim muzycy opuścili scenę, musieli jeszcze raz zagrać na bis „Majstra Biedę”.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here