Psu na łańcuchu jest źle

113

Mówi się, że pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Jednak nie zawsze naszych pupili traktujemy jak przyjaciół. Dziś przedstawiamy garść informacji o tym, pod jakimi warunkami można „trzymać psa na łańcuchu”.

Niestety, nie wszyscy właściciele psów mogą sobie pozwolić na to, żeby ich czworonożni przyjaciele biegali przez cały dzień po ogrodzonej posesji. Zwłaszcza na wsiach, gdzie psy traktowane są użytkowo, dość często możemy jeszcze spotkać widok czworonoga przywiązanego do budy łańcuchem.

Więcej w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0] Jak mówi Joanna Malinowska, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Trzebnicy, stworzono prawo, które jasno mówi, jakie warunki właściciel powinien zapewnić swojemu zwierzęciu: – Zgodnie z art. 9 pkt. 1 i pkt. 2 ustawy o ochronie zwierząt z dnia 21 sierpnia 1997 roku – „kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m” – cytuje przepisy Joanna Malinowska.

A co zrobić jeśli zaobserwujemy, że jakiś pies całymi dniami siedzi na króciutkim łańcuchu i nie ma budy? – Inspekcja weterynaryjna ma obowiązek kontroli warunków utrzymania zwierząt domowych, jeżeli zachodzą podejrzenia, iż sposób utrzymywania powoduje cierpienie u zwierząt, bądź narusza obowiązujące przepisy. Sposób utrzymywania psów, w tym jak najbardziej trzymanie na łańcuchu ma istotny wpływ na psychikę i zachowanie psa, jednak rzetelna ocena tego wpływu może być podjęta przez fachowca – behawiorystę. Inspekcja weterynaryjna, w świetle przepisów, w ramach których musi się poruszać, reaguje na każdy sygnał dotyczący nieprawidłowości w warunkach utrzymania psów. W tym roku otrzymaliśmy dwa zgłoszenia dotyczące tych spraw, jednak żadne z nich nie dotyczyło psów trzymanych na uwięzi – stwierdza Joanna Malinowska. [/hidepost]

Pies może przebywać na łańcuchu o minimalnej długości 3 metrów nie dłużej niż 12 godzin dziennie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here