Naszym największym atutem są ludzie

212

Aby dojechać do Ligoty Strupińskiej należy kierować się na Skokowę, potem na Strupinę i za kościołem pojechać jeszcze w górę. Kilka kilometrów za Strupiną, położona jest właśnie opisywana dziś miejscowość. Do wsi wjeżdża się niezwykle malowniczą drogę, a kiedy sprzyjają warunki atmosferyczne i powietrze jest przejrzyste, rozpościerają się dookoła piękne widoki wzgórz. Ta droga jest piękna o każdej porze roku. Kto nie może osobiście tego sprawdzić, może obejrzeć zdjęcia na stronie internetowej www.ligotastrupinska.pl.

Jezdnia prowadzi do wsi i w niej się kończy. Nie ma zatem dużego ruchu. Drogą jeżdżą zwykle tylko mieszkańcy wsi i odwiedzający ich. Wszędzie jest spokój. To właśnie bardzo cenią sobie mieszkańcy Ligoty Strupińskiej, których jest w sumie 101.

Więcej w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu.

[hidepost=0] Sołtysem jest tu Agata Gorazdowska, która do wsi sprowadziła się „za mężem”. Pani Agata funkcję tę zaczęła piastować w styczniu 2011 roku. – Do objęcia funkcji sołtysa skłoniła mnie chęć działań społecznych, mających na celu poprawę warunków życia w naszej wsi, zarówno  materialnych, jak i atmosfery życia społecznego – podkreśla pani sołtys. Od tego czasu we wsi zaszło wiele zmian. Najważniejsza z nich to odnowienie świetlicy wiejskiej. W październiku 2012 roku uroczyście otwarto obiekt, obok którego znajduje się parking, a także boisko sportowe, plac zabaw dla dzieci i miejsce letnich spotkań dla mieszkańców. Od momentu, kiedy otwarto świetlicę, do wsi wstąpiło nowe życie. Wcześniej nie można było z niej korzystać, ponieważ nie było w niej instalacji, była nieogrzewana, co spowodowało, że na ścianach pojawił się grzyb. Dzięki remontowi budynek stał się suchy. Znajduje się w nim sporej wielkości sala, przedsionek, pomieszczenie kuchenne, a także toalety, bez których organizacja imprez była bardzo utrudniona. W przygotowanie uroczystego otwarcia świetlicy włączyli się wszyscy mieszkańcy. Panie upiekły ciasta i przygotowały sałatki. Wtedy z domów wyszli nawet najstarsi ligocianie, ponieważ chcieli zobaczyć jak wygląda odnowiona świetlica.

Za mojej kadencji wykonano sporo we wsi: zbudowano nowy krzyż, wyremontowano świetlicę, powstały boiska do gry w piłkę nożną i siatkówkę, wybudowano plac zabaw, parking i drewnianą wiatę. Jeśli chodzi o inne inwestycje, to wykonano również pogłębienie rowów i zebrano pobocza – wylicza sołtyska i dodaje, że fundusz sołecki na rok 2014 wyniósł 7,8 tys. zł i został przeznaczony głównie na doposażenie dziecięcego placu zabaw,  funkcję kosiarza oraz zakup paliwa. Na rok 2015 fundusz sołecki ma wynieść nieco ponad 9 tys. zł, ale nie został jeszcze rozdysponowany.

Mimo iż we wsi sporo już zrobiono, nadal trzeba nakładów, aby mieszkańcom żyło się wygodniej:

Myślę, że w tej chwili najbardziej jest nam potrzebny remont nawierzchni drogi i wylanie asfaltu. Potrzebujemy również chodnika, a także infrastruktury informacyjnej – internetu szerokopasmowego. Przydałyby się również nowe tablice ogłoszeniowe – wymienia potrzeby Agata Gorazdowska. Część inwestycji można wykonać niewielkim kosztem, ale na inne, jak chociażby poprawę stanu dróg potrzeba sporych pieniędzy i tu niezbędne będzie wsparcie gminy. Sołtyska podkreśla, że największym atutem wsi są ludzie. – Potencjał ludzki i urocze położenie to nasze największe plusy. We wsi działa Grupa Odnowy Wsi oraz Fundacja „Nasza wieś”. Ludzie chcą coś wspólnie robić, również dla dobra innych. Od czasu kiedy mamy nową świetlicę nasza wioska zaczęła tętnić życiem. Organizujemy coroczne pikniki rodzinne, spotykamy się na wspólnym Dniu Kobiet, organizujemy zabawy andrzejkowe, a nawet imprezy sylwestrowe. To jest chyba u nas najfajniejsze, że potrafimy się wspólnie zebrać, każdy przynosi coś pysznego, co wychodzi mu najlepiej i razem świętujemy. Niektóre nasze imprezy kończyły się już po świcie. Mam nadzieję, że nadal tak będzie, bo wiadomo, że na wsi każdy każdego zna i mogłyby się pojawić jakieś konflikty. W naszej wsi każdy chętnie działa – podkreśla Agata Gorazdowska. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here