Sałatki, muzyka i świetna zabawa

115

Świerzów już od kilku lat stawia na ryby. Przypomnijmy, że również podczas poprzednich pikników wybierano najlepsze rybne potrawy. W tym roku ogłoszono konkurs na najlepszą sałatkę, której składnikiem będzie ryba. Przygotowania do imprezy rozpoczęły się już dawno. Podczas festynu było to doskonale widać: idealnie przystrzyżona trawa na boisku, rozstawiona scena i stoły do biesiadowania, namiot dla zespołów ludowych, stoiska handlowe, a także palenisko, na którym rozpalono ognisko, a nad nim piekły się „specjały”.

Więcej w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0] Początek imprezy zaplanowano na godz. 17 i do tej pory przyjmowano zgłoszenia do konkursu kulinarnego. Na stole ustawiono łącznie 20 ponumerowanych sałatek, a każda z nich była inna. Były sałatki śledziowe, z łososiem, z tuńczykiem, z sosami i z makaronem. Niektóre były podane w niecodzienny sposób: na desce, w makaronie, w dużych muszlach, czy nawet poporcjowane w cieście ptysiowym. Komisja, w której skład weszli: Igor Bandrowicz  (burmistrz Prusic), Michał Syrnik (radny RMiG Prusice), Zbigniew Ziomek (przewodniczący Rady), Katarzyna Jarczewska (prezes Lokalnej Grupy Działania) i Janina Słota (ze „Strupinian”) miała „twardy orzech do zgryzienia”, rozstrzygnąć, która sałatka zasługuje na miano najlepszej.

Zanim jednak ogłoszono wyniki konkursu, nastąpiło uroczyste otwarcie pikniku. Jak się okazało, stało się ono okazją, do podzielenia się refleksjami: burmistrz Igor Bandrowicz chwalił współpracę z radnym Michałem Syrnikiem: – To, że w Świerzowie i Kopaszynie jest chodnik to wynik wzorowej współpracy z radnym i całą radą, za co ze swojej strony bardzo dziękuję. Znajdujemy się na boisku, na które doprowadzony został prąd. Mam nadzieję, że jeszcze w tym roku powstanie wizualizacja, na której pokażemy boisko i świetlicę, która w przyszłości stanie w tym miejscu. Chciałbym, żeby stała się ona miejscem spotkań mieszkańców Świerzowa i Kopaszyna – mówił burmistrz Igor Bandrowicz. Radny Michał Syrnik również chwalił współpracę z samorządem, ale przyznał, że chciałby, aby zwykli mieszkańcy bardziej włączali się w różne przedsięwzięcia.

W czasie, kiedy obradowała komisja konkursowa, swój występ miał zespół „Strupinianie”, a potem pracownicy Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu przeprowadzili zawody dla najmłodszych. Na maluchy czekał także dmuchany zamek i trampolina. Swoje stoisko gastronomiczne miało również Stowarzyszenie „Prusiczanin”.

Pokaz karate przeprowadził Rawicki Klub Karate „Surem”. Prezentacja wzbudziła ogromne zainteresowanie, ponieważ młodzi sportowcy wykonywali synchronicznie polecenia trenera. Pewnie niejeden młody mieszkaniec Świerzowa będzie teraz namawiał rodziców, aby zapisali go na lekcje karate, bo pokaz wypadł doskonale. I wreszcie nastąpiła chwila, na którą wszyscy czekali. Najpierw organizatorzy nagrodzili dzieci uczestniczące w konkursie sprawności, a później te, które wykonały prace w konkursie plastycznym: „Jestem Ekologiem, walczę o czystość naszych lasów”. I tak, wśród dzieci młodszych I miejsce zajął Jakub Detko, II miejsce Ryszard Kępa, a III – Julia Wygaś. Wśród dzieci starszych: I miejsce zdobyła Magdalena Korzeniowska, II – Marta Stachowiak, a III – Marta Korzeniowska. Podczas pikniku wręczono również nagrody w konkursie badmintona, który rozegrano kilka dni wcześniej. Wśród pań najlepszymi zawodniczkami okazało się: Bożena Podedworna – I miejsce, Małgorzata Syrnyk-Żuk – II m., i Marta Korzeniowska – III m. Jeśli chodzi o panów, to w tej dyscyplinie najlepiej zaprezentowali się: Aleksander Oziębała – I m., Karol Żuk – II m. i Tomasz Żuk – III m. Punktem kulminacyjnym wręczania nagród było ogłoszenie wyników na najlepszą sałatkę. Jak się okazało, ten rybny specjał najsmaczniej i najestetyczniej przygotowała Agata Syrnik ze Świerzowa. II miejsce przypadło Georginie Wiśniewskiej z Dębnicy, a III Wandzie Grajewskiej z Marzęcina Małego. Tak więc widać, że uczestnicy przyjechali specjalnie na konkurs z całej okolicy. Co ciekawe, do konkursu zgłosili się również panowie! Zdobywczynie trzech pierwszych miejsc otrzymały sprzęt agd, który ufundowała Lokalna Grupa Działania, a wszyscy pozostali uczestnicy (również innych konkursów) – upominki.

Specjalne podziękowania za pomoc i wyrazy sympatii złożyły Elżbieta Pięt, prezes Stowarzyszenia 17 Stawów Świerzów i Małgorzata Syrnyk-Żuk (członek stowarzyszenia, prowadząca imprezę) na ręce radnego Jarosława Bąka, który jak podkreślały jest zawsze przychylny stowarzyszeniu i nigdy nie pozostawia próśb bez odpowiedzi.

Po części oficjalnej, na parkiecie (bo na scenie nie zmieściliby się) wystąpił zespół Trzy Dęby z Borówka. Później, do białego rana biesiadnicy bawili się przy muzyce zespołu Ramires.

„Sposób na Rybę” cykliczna impreza, organizowana jest przy współpracy Stowarzyszenia 17 Stawów, sołtysa i rady sołeckiej, radnego, a także GOKiS-u i burmistrza. [/hidepost]

A w kolejnym wydaniu przeczytacie Państwo relację z imprezy, która odbyła się w Brzeźnie.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here