Woda z nowej stacji już w sierpniu

68

Nowoczesna Stacja Uzdatniania Wody była miastu niezbędna. Tę, która obecnie zaopatruje większość mieszkańców uruchomiono jeszcze w latach 70. poprzedniego stulecia. Woda, którą będzie uzdatniała nowa stacja ma mieć lepsze walory smakowe, dzięki nowoczesnej technologii chlor nie będzie tak wyczuwalny, a woda na pewno będzie bakteriologicznie bezpieczna. Przypomnijmy, że unowocześnienie stacji ma kosztować 5 mln zł. Prace wykonują: wyłonione w przetargu Przedsiębiorstwo Budownictwa i Instalacji ABT Sp. z o.o. oraz ABT Sp. z o.o. i Wspólnicy – Spółka Komandytowa i wrocławska firma Budotech Sp. z o.o. Firma rozpoczęła prace już jesienią ubiegłego roku.

Więcej w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0] Teraz prace są już na ukończeniu i jak zapewnia Radosław Kowalik, prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej, koszty nie powinny przekroczyć zakładanej kwoty.

Zakończona jest już całkiem część biurowa, część technologiczna jest właśnie instalowana, teraz montowane są filtry. Musimy zastanowić się wspólnie z wykonawcą, w jaki sposób najsprawniej przepiąć starą stację na nową i w rezultacie odłączyć starą. Nowa  stacja uzdatnia już pracuje, pobiera wodę ze studni i filtruje ją, ale na razie jest wylewana i nie trafia do odbiorców. Aby mogła popłynąć do mieszkań, musi przejść szereg badań fizyko-chemicznych, przeprowadzonych w laboratorium. Musimy ją zbadać między innymi na zawartość manganu, żelaza i przeprowadzić badania bakteriologiczne. Mogę powiedzieć, że te które wykonaliśmy do tej pory wypadły bardzo dobrze i woda spełnia warunki dopuszczenia – mówi Radosław Kowalik i dodaje, że jeszcze w  tym tygodniu pracownicy postarają się „wpiąć” nową stację.

Przez około tydzień będzie działała z ograniczoną produkcją wody. Będzie ją pompowała do tak zwanego zbiornika dolnego na czystą wodę. Najbliższy tydzień będzie okresem, kiedy czynne będą obie stacje równolegle. Jeśli okaże się, że wszystko idzie zgodnie z planem, to w wyznaczonym dniu (o dokładnej dacie poinformujemy mieszkańców), od samego rana będziemy tę starą stację wyłączać. Dla mieszkańców może być to pewne utrudnienie, bo może się zdarzyć tak, że wody zabraknie, ale na pewno będziemy o informować. Wstępnie planuję, że jeszcze przed 15 sierpnia w kranach popłynie woda wyłącznie z nowoczesnej stacji – informuje prezes. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here