Komitet obywatelski nową siłą w powiecie?

66

Przed wyborami samorządowymi powstaje nowa siła polityczna w powiecie trzebnickim. Jak się nieoficjalnie dowiedzieliśmy pod skrzydłami burmistrza trzebnicy Marka Długozimy  powstaje ugrupowanie, które wystawi własne listy kandydatów do samorządów nowej kadencji. Przede wszystkim chodzi o kandydatów do rady gminy Trzebnica, bo zgodnie z ordynacją kandydat na burmistrza musi wystawić swoich kandydatów w większości okręgów.

[hidepost=0]

Ponieważ do w tym roku wybory do trzebnickiej Rady Miejskiej odbędą się wybory większościowe w jednomandatowych okręgach, komitety nie mogą wystawiać list wyborczych z kilkoma „lokomotywami”, które swoimi nazwiskami zdobędą głosy dla mniej aktywnych kandydatów.  Marek Długozima, jeśli po wyborach chce mieć swoją radę, musi znaleźć aktywnych kandydatów na radnych. Jak się dowiadujemy szuka ich głównie w PSL czyli w koalicji Razem w Powiecie, co przyznał powiatowy szef partii Zdzisław Średniawski. Wg nieoficjalnych informacji do Rady Miejskiej ma  kandydować wieloletni starosta, obecny przewodniczący Rady Powiatu Marek Koliński.

Na listach kandydatów do Rady Powiatu oprócz  „uciekinierów” z RwP, mieliby znaleźć się politycy, którzy w tej kadencji z różnych powodów w samorządach nie pracują.

Przypomnijmy, że w tym roku będziemy wybierali 21-osobową radę powiatu, a nie jak dotychczas – 19- osobową. Ma to związek ze zwiększeniem populacji trzebniczan. Obecnie nasz powiat zamieszkuje ponad 80 tys. mieszkańców (w tej kadencji samorządu w sześciu gminach przybyło ok. dziesięciu tysięcy mieszkańców), a zgodnie z Ustawą o samorządzie powiatowym w powiecie liczącym od 80 do 100 tys. mieszkańców lokalne prawo powinno stanowić aż 21 radnych. Dodatkowych radnych wybiorą mieszkańcy gmin: Trzebnica – okręg będzie liczył 6 mandatów i Oborniki Śl. – 5 mandatów. W pozostałych okręgach będzie się wybierało jak dotychczas: okręg Zawonia-Wisznia Mała – 4 mandaty, okręg Żmigród-Prusice – 6 mandatów.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here