Strzelcy odbudowali cmentarz Wojska Polskiego w Rokitnie

441

Zadanie było utrudnione brakiem dokumentacji stanu sprzed 1939 r. W 1945 chowano na północnej stronie cmentarza znalezione w pobliżu zwłoki cywilne, przez co całkowicie zniszczono tę część nekropoli. Pozostało jedynie 38 płyt nagrobnych, z czego połowa była znacznie uszkodzona i nieczytelna. Po wielu badaniach archiwalnych udało się odszukać i sporządzić ostateczny projekt (szósta modulacja) na 65 mogił. W 2012 r. przeprowadzono roboty ziemne (niwelacja terenu) oraz usunięto drzewa wraz z korzeniami. W 2013 r wykonano płot z siatki od strony ogrodów, posadzono tuje, posiano trawy, ustawiono nagrobki, wyremontowano pomnik i wykonano fundament betonowy pod mur ogrodzenia od strony ulic Iwana Franki i Nowej. W tym roku prace rozpoczęły się w maju. Wykonano ogrodzenie składające się z muru kamiennego oraz metalowych przęseł, furty i bramy ozdobionej polskimi orłami. Po 70 latach nasze orły powróciły do gniazd. Wykonano chodniki z kostki betonowej oraz bazaltowe tablice informacyjne (7 szt.) oraz 65 epitafiów nagrobnych z nazwiskami żołnierzy.

[hidepost=0]

W sobotę 12 lipca rozpoczęły się ostatnie porządki i przygotowania. Na krzyżach mogilnych i ogrodzeniu zostały założone biało-czerwone szarfy; ustawiono i zapalono ok. 200 zniczy (również w barwach biało-czerwonych). Cmentarz został udekorowany flagami Polski i Ukrainy. Nekropolia Wojska Legionowego nabrała nowego świątecznego blasku.

O godz.12 rozpoczęła się Msza św. koncelebrowana przez czterech polskich księży z oprawą wokalną Polonii z Rokitna i chóru młodzieżowego z Baru. Poświęcenia odbudowanego cmentarza dokonał proboszcz parafii w Rokitnie ks. Witalij Siłko. Część patriotyczną rozpoczęto hymnami Polski i Ukrainy, a w dalszej części, w wojskowym stylu dowódca jednostki Roman  Chandoha poprowadził Apel Poległych, który w tym miejscu wypadł nadzwyczaj wzniośle i wzruszająco. Przemówienia okolicznościowe wygłosili m.in.: przedstawiciele władz Rokitna, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej „Rokitnowszczyna” – Eugenia Jakimiec, konsulowie RP – Krzysztof Sawicki z Łucka i Krzysztof Świderek z Winnicy, attache obrony Ambasady RP w Kijowie płk Krzysztof Lis, Bartłomiej Ostrowski z Urzędu Marszałkowskiego, redaktor TVP Wrocław Grażyna Orłowska – Sondej, kurator oświaty Beata Pawłowicz, starosta milicki Jacek Lech, sekretarz powiatu trzebnickiego Artur Kania, wójt gminy Wisznia Mała Jakub Bronowicki. Na zakończenie złożono pod pomnikiem wieńce, kwiaty i znicze. Uroczystość wypadła imponująco. Pogoda dopisała. W uroczystości udział wzięło ok. 200 osób, w tym 40 osób z Dolnego Śląska, przedstawiciele powiatów: wrocławskiego, trzebnickiego,  milickiego oraz samorządów gminnych -Wiszni Małej, Wołowa i Sobótki, a także delegacja Uniwersytetu III Wieku z Trzebnicy.

Odbudowana w kamieniu wojskowa nekropolia na wieki będzie przypominać polskość i historię naszego narodu. Wykonane zadanie zbliżyło nasze narody. Nawiązano przyjaźnie i współpracę w kształceniu patriotycznym młodzieży, czego najlepszym dowodem jest już druga wizyta 15 –  osobowej grupy młodzieży z Rokitna na naszym terenie, zorganizowana przez powiat trzebnicki. Podziękowania dla: – Roberta Adacha, Artura Kani, Wojciecha Wróbla z powiatu trzebnickiego, gminy Wisznia Mała, Pracowni Projektowej Marty i Łukasza Mroczków, firm: ZURBiJ, JUSAM, KULIK, M.O.Z, TARCZYŃSKI, SZOSTAK – Materiały Budowlane, Andrzeja Iwaszuka – ślusarstwo, RZWS., NSZZ „Solidarność” przy MPK Wrocław,  oraz wszystkim ofiarodawcom kwesty na cmentarzu, przeprowadzonej w dniach 1 i 2 listopada 2013 roku.

Odbudowa polskiego cmentarza wojennego w Rokitnie była prowadzona w ramach Akcji TVP Wrocław – „Studio Wschód” redaktor Grażyny Orłowskiej Sondej pt.” Mogiłe Pradziada Ocal Od Zapomnienia”. Emisja programu z uroczystości otwarcia odbędzie się we wtorek 29 lipca w TVP Wrocław o godz. 18 oraz poniedziałek 4 sierpnia o godz. 16.20 w TVP POLONIA. Zapraszamy do obejrzenia.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here