Dym nad dworcem

65

Przed godz. 11 pracownicy oczyszczający zabytkową konstrukcję dachu, zauważyli że spod desek wydobywa się dym. Wcześniej belki były oczyszczane ze starych warstw farby olejnej, za pomocą opalarki gazowej.

[hidepost=0]

Obecnie remontowany jest dach na najniższej części budynku – dawnej sali restauracyjnej, gdzie po rewaloryzacji ma się przeprowadzić obornicka biblioteka im. Jarosława Iwaszkiewicza. Skrzydło budynku odcięte jest murem od wyższej części dworca, gdzie funkcjonuje kasa biletowa, a na piętrze są zamieszkane lokale. Ponieważ dymu było coraz więcej, więc choć  nie pojawiał się ogień, wezwano straż pożarną.

Zgłoszenie otrzymaliśmy o godz. 10.58. Zadysponowaliśmy pięć zastępów: jeden z OSP w Obornikach Śl. oraz pięć z trzebnickiej jednostki ratowniczo-gaśniczej. Stwierdzono, że podczas prac z palnikiem gazowym przy konstrukcji drewnianej, od rozgrzanego oblachowania zapaliły się elementy nie widoczne od zewnątrz. Konieczne okazało się częściowe rozebranie nowego poszycia. Strażacy deska po desce zdejmowali  nowo położone poszycie dachu i za pomocą kamery termowizyjnej szukali zarzewia ognia. Jednocześnie przez cały czas podawano na dach jeden prąd wody. Ogień został zlokalizowany i stłumiony – powiedział nam mł. kpt. Grzegorz Hurkasiewicz z komendy powiatowej PSP w Trzebnicy, dodając, że cała akcja trwała dokładnie dwie godziny i dwadzieścia dwie minuty, a brało w niej udział w sumie trzynastu strażaków.

– Przyczyną  pożaru było prawdopodobnie zaprószenie ognia. Nastąpiło to podczas prac polegających na usuwaniu wtórnych warstw malarskich, za pomocą palnika, ze sztukaterii znajdującej się na elewacji dworca. Straty są obecnie szacowane. Nie są jednak one wysokie w odniesieniu do wartości całości inwestycji – powiedział nam Bartłomiej Sarna, rzecznik prasowy PKP „Dworce Kolejowe”. – Pożar nie będzie miał wpływu na termin zakończenia inwestycji – zapewnił, dodając, że inwestor nie poniesie również z tego tytułu żadnych kosztów.

[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here