Grzybek powinien wyglądać jak dawniej

104

Około 30 mieszkańców gminy, mimo żaru lejącego się z nieba, przyszło w ostatni piątek na ul. Parkową w Obornikach Śl., gdzie odbyły się konsultacje społeczne. Podczas dyskusji poruszono trzy problemy: jak powinien wyglądać i jaką pełnić funkcję Grzybek? jakimi drogami powinno się do niego dochodzić? i jak zagospodarować teren w okolicach ul. Parkowej, który miałby stać się bazą wypadową na wzgórze?

Więcej w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0]
Po długiej dyskusji i pracy w trzech grupach, uczestnicy konsultacji doszli do wniosku, że należy pamiętać o tym, iż historyczny Grzybek znajdował się nie w miejscu, gdzie obecnie ustawiono krzyż, a o kilkaset metrów dalej, tuż przy poniemieckim cmentarzu. Niemal wszyscy zgodzili się co do tego, że należałoby odbudować altanę, która była przed stu latu ozdobą wzgórza. Mieszkańcy mówili również, że chcieliby, aby Grzybek był miejscem letnich rodzinnych spotkań, być może przy grillu i małej gastronomii (kawiarni), aby odbywały się tam plenerowe seanse filmowe. Jeśli chodzi o zimowe zagospodarowanie, to należałoby spróbować odbudować tor saneczkowy i stworzyć ministok, na którym można byłoby jeździć na nartach i deskach. Zwrócono również uwagę, że należałoby przywrócić funkcję punktu widokowego (lub nawet zbudować wieżę widokową) z lornetkami, a u podnóża góry wybudować parkingi z prawdziwego zdarzenia. Oborniczanie mówili również o konieczności dobrego oznakowania ścieżek prowadzących na Grzybek, oczyszczeniu ich, a także ustawieniu tak zwanej małej architektury, czyli ławek i altanek. Jedna z mieszkanek zaproponowała również upamiętnienie faktu, że do „Syreny” – obiektów przy ul. Parkowej przyjeżdżały przez wiele lat dzieci z Warszawy.

Wizja jaką snuli mieszkańcy była piękna, bo zgodnie z nią wzgórze pełniłoby funkcję rekreacyjną i byłoby zadbane. Niestety, konsultacje nie mają w żaden sposób wiążącego charakteru, bo jak wiadomo, nawet za najlepszymi pomysłami muszą iść… pieniądze. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here