Wysoki próg – najlepiej ominąć!

199

Z prośbą o wyjaśnienie sprawy ustawienia wysokich progów zwalniających zwróciła się do nas pani Katarzyna: – Kilkanaście dni temu, tuż naprzeciw cmentarzy w Obornikach Śl. i przed samym wjazdem do Siemianic ustawiono progi zwalniające. Zupełnie nie rozumiem dlaczego, bo po obu stronach ulicy przy cmentarzu są parkingi, wyznaczone jest również przejście dla pieszych, a czy przed wjazdem do Siemianic trzeba zwalniać do 30 km/h? Droga łącząca Oborniki Śl. i Siemianice to droga powiatowa, a nie osiedlowa, żeby stawiać na niej wysokie progi zwalniające, jak na drogach wewnętrznych czy osiedlowych. W dodatku spowalniacze ruchu są tak wysokie, że trzeba się niemal zatrzymać, żeby po nich przejechać, bo nawet w chwili kiedy zwolnimy do 30 km/h tak jak nakazuje znak, to i tak po przejechaniu go samochód wali o jezdnię – mówi pani Katarzyna i dodaje, że jej zdaniem ustawienie progu zwalniającego w tym miejscu było niepotrzebne, a mimo wielu próśb do dnia dzisiejszego nie zamontowano „leżącego policjanta” na tej samej drodze, tylko, że na wysokości szkoły podstawowej i kościoła.

Więcej przeczytasz w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0] Sugestia pani Katarzyny o ustawieniu spowalniaczy przy szkole i kościele wydaje się słuszna, zwłaszcza, że zimą doszło tam do potrącenia kobiet wychodzących z porannej Mszy św., a i dzieci idące do szkoły mogłyby poczuć się bezpieczniej.

Kiedy pojechaliśmy pod cmentarz okazało się, że progi wyglądają niepozornie, ale żeby przez nie przejechać bez „podskoku” trzeba zwolnić do kilkunastu kilometrów na godzinę. W ciągu kilku minut zaobserwowaliśmy kilku kierowców, którzy pokonywali „hopki” jadąc jednym kołem po chodniku. Dzięki temu nie trzęsło ich samochodami.

Dominika Łasica, zastępca naczelnika wydziału inwestycyjno-technicznego Starostwa Powiatowego w Trzebnicy, który zajmuje się również zatwierdzaniem projektów organizacji ruchu mówi, że spowalniacze zamontowano zgodnie z przepisami: – Progi zwalniające na ulicy Siemianickiej zostały zamontowane po otrzymaniu zatwierdzenia przez komisję (zatwierdzenie nr 44/2014). Wnioskodawcą zmiany był właściciel drogi – Zarząd Dróg Powiatowych. Progi zamontowane są zgodnie z obowiązującymi przepisami i nie są za wysokie. Oznakowanie wykonane jest zgodnie z projektem, w którym znajdowało się ograniczenie prędkości do 30 km/h – zapewnia Dominika Łasica i dodaje, że w najbliższym czasie zostanie wprowadzone również nowa organizacja ruchu na drodze przy szkole podstawowej. – Wykonane zostanie tam oznakowanie poziome oraz zostaną zamontowane tam dwa termoutwardzalne kolorowe piktogramy, informujące o przejściu dla pieszych.

O ile ustawienie spowalniaczy przy cmentarzach, które przedzielone są ruchliwą drogą można uznać za dobry pomysł, o tyle trudno zrozumieć decyzję o ustawieniu progów tuż przy wjeździe do Siemianic, tym bardziej, że jak twierdzą mieszkańcy tej miejscowości, zdecydowanie bardziej przydałyby się one w okolicach przystanku autobusowego. [/hidepost]

2 KOMENTARZY

  1. Władze Obornik Śląskich i Trzebnicy, zaciskają pętlę na szyi mieszkańców. Brak toalet i podskakiwanie na progach z pełnym pęcherzem, wróżą częste wizyty u lekarza.

    • Ustawienie tego typu spowalniaczy ruchu w okolicach szkoły podstawowej byłoby jak najbardziej uzasadnione, ale na szerokiej drodze wylotowej z miasta? Czy osoba wydająca pozwolenie ma świadomość, że jest to trasa dojazdowa do okolicznych miejscowości dla straży pożarnej, policji i, o zgrozo, karetek pogotowia?
      Inna sprawa, zastanawiam się co się będzie działo zimową porą na łuku koło cmentarza?

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here