Olimpiada pełna rekordów

72

Dla młodych sztangistów start w Olimpiadzie Młodzieżowej to jedno z najważniejszych wydarzeń w roku (olimpiada odbywa się co roku w innym województwie). Choć podnoszenie ciężarów nie jest dziś popularną dyscypliną sportową, to Polacy mają w tej dziedzinie wielkie osiągnięcia. Przypominał o tym baner, na którym wymieniono wszystkich polskich olimpijczyków startujących w tej dyscyplinie sportowej, który wisiał na sali zawodów.

W tym roku Olimpiada organizowana jest na Dolnym Śląsku, w różnych miejscowościach. Oborniki Śl. są gospodarzem dwóch dyscyplin: podnoszenia ciężarów i piłki siatkowej. Miasto znane jest z osiągnięć podopiecznych UKS „Relaks” i pretenduje do stania się centrum szkoleniowym podnoszenia ciężarów na Dolnym Śląsku.

Otwarcie jak z Olimpu

Choć zawody rozpoczęły się w piątek rano, zawodnicy zjeżdżali się już od czwartku. Oficjalne otwarcie zawodów odbyło się w piątek, tuż po godz. 14. O randze zawodów może świadczyć grono gości, którzy przybyli na imprezę: byli wśród nich członkowie władz związku podnoszenia ciężarów z całego kraju, a wśród nich Szymon Kołecki, polski olimpijczyk i szef PZPC oraz Włodzimierz Chlebosz, członek zarządu województwa, który w przeszłości również trenował podnoszenie ciężarów.

Więcej przeczytasz w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0] Jak na prawdziwej olimpiadzie wysłuchano hymnów, zapalono znicz olimpijski (ogień wniosły hostessy w stylizacjach mieszkanek mitycznego Olimpu), a przedstawiciel sędziów i zawodników złożyli przyrzeczenie olimpijskie, wciągnięto również na maszt flagę olimpijską. Uroczystego otwarcia zawodów dokonał Szymon Kołecki.

Zawodnicy startowali na głównej hali obornickiego OSiR-u, a w obu mniejszych rozgrzewali się i przygotowywali do zawodów. Ponieważ na dworze panował upał, a hala nie jest klimatyzowana, ustawiono dwa olbrzymie klimatyzatory; również w salach treningowych powietrze było schładzane. Każdy zawodnik miał swoje próby na podeście umieszczonym pośrodku hali. Zawody były rejestrowane.

 Świetny występ Mateusza Borowca

Jak powiedział nam Tomasz Pałka, trener UKS „Relaks”, obornicka sekcja mogła wystawić tylko jednego zawodnik. – Zgodnie z zasadami Olimpiady mógł od nas wystartować tylko jedne zawodnik, ponieważ tylko on spełniał kryterium wieku. Podczas eliminacji wojewódzkich, które odbyły się w 14 czerwca, Mateusz zakwalifikował się do Olimpiady, ponieważ wygrał zawody. Trzeba pamiętać, że z każdej strefy mogło wystartować tylko dwóch zawodników w każdej kategorii – podkreśla trener i dodaje, że uważa występ swojego podopiecznego za bardzo udany: – Mateusz zajął 4 miejsce, ale zaliczył 6 prób. W rwaniu wyrównał swój rekord życiowy – 72 kg i wyrwał 89 kg, a sam startował w kat. 54 kg. Jestem z niego bardzo zadowolony, bo do trzeciego zawodnika stracił 4 kg ze względu na wagę ciała musiałby uzyskać o 5 kg lepszy wynik – mówi Tomasz Pałka i ocenia, że poziom jaki reprezentowali zawodnicy był wysoki. – Szczególnie osiągnięcia dziewcząt w najniższych kategoriach wagowych były imponujące. W tych kategoriach padło kilkanaście rekordów Polski, a wśród chłopców jeden. Na zawody przyjechało łącznie około 200 zawodników, z czego ponad 100 to chłopcy.

Zawodnicy za zajęcie trzech pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach otrzymywali medale i dyplomy, a za zajęcie miejsc IV – VIII – dyplomy. Nagrody przewidziano również dla trzech najlepszych zawodników w kategorii open, a trzy zawodniczki i trzej zawodnicy (reprezentanci strefy dolnośląskiej) otrzymali nagrody rzeczowe (tablet, kurs na prawo jazdy czy bony na zakupy w sklepie sportowym).

Oborniki miały również swój akcent sędziowski. Stefan Pałka, który jest szefem sekcji podnoszenia ciężarów w Obornikach Śl. zasiadł na stanowisku sędziowskim.

Wyniki poszczególnych kategorii opublikowane zostaną na stronie www.osirobornikislaskie.pl, a także www.polskasztanga.pl

A już w pierwszym tygodniu sierpnia do Obornik przyjadą na międzynarodowe zawody sztangiści z Budapesztu i być może ze Słowacji i Czech.

Wszyscy chętni, którzy chcieliby spróbować swoich sił w ciężarach mogą przyjść na treningi, które odbywają się w hali OSiR-u w poniedziałki, środy i piątki od godz. 17.30 do 19. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here