Mała Trzebnicka Pętelka Rowerowa

430

Zaczynamy od prostej, łatwej, bo płaskiej trasy w okolicach Trzebnicy, nawierzchnia asfaltowa (dość dobra).

TRZEBNICA – DOMANOWICE – KONIOWO – UJEŹDZIEC WIELKI  – BIEDASZKÓW WIELKI –  KOCZURKI  – KOMOROWO – TRZEBNICA (długość ok. 35 km).

Wyjazd z Trzebnicy ul. Prusicką. W Nowym Dworze (3 km), na skrzyżowaniu skręcamy w prawo (kierunek Żmigród przez Kaszyce) – tu trzeba jechać ostrożnie, bo zakręt „wypada” na zjeździe z górki. Potem do Brzykowa (6 km), nazywanego jeszcze niedawno Bzykowem. To rodzinna miejscowość naszego słynnego gitarzysty Michała Bąka. W środku wioski ( po prawej stronie) pięknie odnowiony budyneczek remizy strażackiej, która powstała sto lat temu jako kaplica ewangelicka. Obok budynku ładnie urządzony teren zabawowo – rekreacyjny.

Potem stopniowo wjeżdżamy w las. Na 8 kilometrze warto zwrócić uwagę (albo się zatrzymać) – (po lewej stronie)  na potężny dąb, któremu nadaliśmy imię Piotr (na cześć prezesa Trzebnickiego Klubu Cyklistów „Na pedał”). Na 12 km osiągamy Domanowice. Tu na skrzyżowaniu na centralnym placu (w „rynku”) skręcamy w prawo (droga w lewo wiedzie do Żmigrodu). Na 14 kilometrze mamy przysiółek Przyborów. Dalsza droga do Ujeźdźca prowadzi prosto, ale warto nieco zboczyć (ok. 1 km) w lewo, by obejrzeć widoczny z tego miejsca kościół Matki Boskiej Królowej Polski w Koniowie. Jest to budowla szachulcowa (mur pruski) z II połowy XVIII wieku. Obok drewniana dzwonnica i cmentarz. Kościół (pierwotnie ewangelicki) ma piękną sylwetkę, ale także interesujące wyposażenie wnętrza. Msze św. są w niedziele o godz. 10 i 13 – informacje o możliwości zwiedzania w innych dniach – parafia w Koczurkach  tel. 71 312-77-77 . Powrót do Przyborowa tą samą drogą.

Po wjeździe do Ujeźdźca Wielkiego (16 km) warto zwrócić uwagę (po prawej) na budynek Zespołu Szkół im Marii Konopnickiej. Na głównym placu (w „rynku”) skręcamy w prawo (w lewo droga wiedzie do Sułowa), a po ok. 100 m w lewo, w kierunku Biedaszkowa Wielkiego, tak jak prowadzi oznakowany kolorem czerwonym szlak Wielkiej Pętli Trzebnickiej (droga na wprost prowadzi prosto do Trzebnicy – ok. 13 km).

Przez przysiółek Janiszów docieramy do Wielkiego Biedaszkowa (19 km). Na skrzyżowaniu skręcamy w prawo (droga w lewo prowadzi do Brzezia, a dalej w Lasy Milickie; jadąc prosto można dotrzeć do Kuźniczyska). Po sześciu kilometrach jesteśmy w Koczurkach. Tu spotykamy najpierw (po lewej) przepiękną barokową figurę św. Jana Nepomucena, a po stronie prawej wznosi się kościół parafialny ks. salwatorianów  z XVIII w., pod wezwaniem Nawiedzenia NMPanny (msze św. w niedziele godz. 8.30 i 13, w dni powszednie o 17, a latem o godz.18).

Nieco przed skrzyżowaniem z drogą Trzebnica – Sułów (26 km), uwagę przyciąga Oaza (po lewej) , budowana przez Tadeusza Mrozińskiego z Trzebnicy, miłośnika spraw tajemnych.

Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo (uwaga wyjeżdżamy na główną drogę). Po kilkuset metrach kolejne skrzyżowanie. Po prawej stronie widoczny mały, ale uroku pełen kościółek w Komorówce (Komarówce) – warto doń podjechać. Powstał w II połowie XIX w., a jego patronem jest św. Józef. Górne partie świątyni są konstrukcją szachulcową, dolne zbudowane są z rudy darniowej (ten budulec został użyty także w trzebnickiej Rotundzie Pięciu Stołów). Msze św. odprawiane są w niedziele o godz. 11.30. Za kościołem uporządkowany cmentarz, kryjący prochy dawnych mieszkańców tej ziemi.

Na 28 kilometrze docieramy do Komorowa (Komarowa), który łączy się ze Szczytkowicami. Nazwa wsi wymieniana już w średniowieczu (była własnością Piotra Włostowica), pochodzi od szczytów tarcz, które wytwarzali jej mieszkańcy na potrzeby dworu książęcego (była to więc tzw. wieś służebna). Potem mijamy jeszcze położony na małym wzniesieniu przysiółek Trzy Chałupy (obecnie domków jest chyba 33).

Dojeżdżamy do głównej drogi Trzebnica – Milicz (uwaga duży ruch pojazdów) i skręcamy w prawo (po lewej są Księgnice), podziwiając (jeśli mamy jeszcze siły) piękną panoramę stolicy powiatu. Po dwóch kilometrach męczącej jazdy wśród pędzących samochodów, możemy skręcić w prawo, na jedyną w Trzebnicy oznakowaną drogę rowerową i zamknąć na ul. Prusickiej małą, ale bardzo interesującą Rowerową Pętelkę Trzebnicką.

Miłych turystycznych wrażeń!

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here