Osolin chce być najpiękniejszą wsią

165

Przypomnijmy, że trzy lata temu Osolin został drugą Najpiękniejszą Wsią Dolnośląską. W tym roku przed mieszkańcami wsi stoi nie lada wyzwanie, bo w tej kategorii startuje aż 17 miejscowości.

Aby otrzymać ten zaszczytny tytuł, mieszkańcy musieli przekonać komisję, która 17 czerwca odwiedziła Osolin, że to właśnie ich miejscowość jest najpiękniejsza.

Jak mówi Mariola Walczak, sołtyska wsi, goście zostali powitani na parkingu na trzy sposoby: „po amerykańsku” – przez panią Irenę i panią Pamelę, która wcześniej mieszkały w USA, „po góralsku” – przez miejscowego weterynarza – pana Stefana, który pochodzi z Poronina i tradycyjnie – chlebem i solą – przez panią sołtys.

Więcej przeczytasz w wydaniu papierowym lub po zalogowaniu się.

[hidepost=0]Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pokazania dawnej gorzelni, gdzie mieszkała polska pisarka i rzeźbiarka Weronika Iwanowska. Następnie pokazaliśmy budynek folwarczny, który chcemy wyremontować i stworzyć tam Centrum Zachowania Dziedzictwa Kulturowego. Zaprezentowaliśmy stare motory, które są obiektami zainteresowań kilku naszych mieszkańców. Pochwaliliśmy się imprezami, które były wcześniej u nas organizowane, a także szkołą, stadniną, a także przewieźliśmy naszych gości zabytkowymi volkswagenami, aż do domu-galerii naszej artystki – Lucyny Pawlak – opowiada sołtyska.

Mariola Walczak dodaje, że komisja zobaczyła także kaplicę,pensjonat, najładniejsze osiedla, jak również ekologiczną hodowlę krów. Na koniec komisja została ugoszczona kompotem i pysznościami z grilla w zrewitalizowanym parku, gdzie w tym dniu odbywały się zajęcia z origami, wytwarzania biżuterii i lepienia z gliny.

Zajęcia miały pokazać komisji, że mamy ofertę dla chętnych turystów i dzieci, bo przecież jesteśmy wioską „pasji i dobrej zabawy”. Chciałabym bardzo podziękować wszystkim, którzy włączyli się w te przygotowania, a zwłaszcza Bartkowi Malcowi i Jaromirowi Koppowi, za prowadzenie prezentacji. Teraz pozostaje nam już tylko czekać  do połowy lipca na ogłoszenie wyników – mówi sołtyska i już zaprasza wszystkich na piknik organizowany pod hasłem „Dzieci kwiaty”, który odbędzie się 30 sierpnia w zrewitalizowanym parku oraz zlot miłośników zabytkowych volkswagenów, który organizowany jest w tym samym czasie nad Stawem.

Z gminy Oborniki Śl. udział w konkursie Urzędu Marszałkowskiego wzięła jeszcze udział wieś Morzęcin Mały. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here