Bieg na wieżę Ratusza

356

Drugiego dnia obchodów święta Prusic odbył się Bieg na Wieżę Ratusza. Zawody, które rozgrywano już po raz trzeci są niezwykle wymagające. Śmiałkowie mają bowiem do pokonania 142 schody, które mają różną fakturę (te na dole są zdecydowanie bardziej śliskie), co daje około 28 metrów w pionie!

Zawodnicy startowali pojedynczo. Na samym dole Ratusza zaczynali bieg, a wtedy zaczynało się mierzenie czasu. Po dotarciu na górę, czas był zatrzymywany gdy dotykali drzwi na wieżę widokową. Sędziowie, którzy stali na samym dole i na szczycie porozumiewali się za pomocą krótkofalówek. Kiedy na górze „nazbierało się” pięciu zawodników, wszyscy, w grupie wracali na dół i startowali kolejni. W tym roku do zawodów stanęli zawodnicy w bardzo różnym wieku. Również ich technika była bardzo odmienna; niektórzy pokonywali po 2-3 schody naraz, niektórzy trzymali się poręczy jedną ręką, inni dwoma. Jak się okazało, najszybciej 142 schody pokonał Paweł Kubica z Wrocławia, który uzyskał czas 26,46 sekundy, Karol Żuk ze Świerzowa uzyskał drugi czas i na wieżę wbiegł w 29,16. Trzecie miejsce, z czasem 30,13 sek. uzyskał Kamil Szydełko z Krościny Małej. Wielu zawodników uzyskało czasy w granicach 30-kilku sekund, a „najwolniejszemu zawodnikowi” pokonanie schodów zajęło 50 sekund.

Po zakończeniu wyścigów uczestnicy żartowali, że choć wyścig trwał tylko kilkadziesiąt sekund, to wysiłek był tak duży, że pewnie poczują go w łydkach i udach w poniedziałek rano.

Zdobywcy trzech pierwszych miejsc otrzymali nagrody rzeczowe i dyplomy, które wręczono im na głównej scenie ustawionej na Rynku.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here