Nadal nie wiadomo, czy lekarze specjaliści zostaną w przychodni

106

Przypomnijmy, że kończy się już okres, na jaki firma EWA-Med podpisała z gminą Oborniki Śląskie umowę na wynajem lokali na piętrze i poddaszu przychodni w Obornikach. W związku z tym, miasto rozpisało przetarg na nowego najemcę. Dwa tygodnie temu otwarto oferty dwóch firm, które wzięły udział w przetargu. Swoją propozycję złożyła firma EWA-Med, która do tej pory wynajmowała lokale w przychodni, a także Multi-Med z Wrocławia. Przypomnijmy również, że już podczas otwarcia ofert okazało się, że EWA-Med nie podało dostępności do dwóch wymaganych przetargiem lekarzy, a kwota, jaką zaproponowało za wynajem metra kwadratowego to 9 złotych. Multi-Med zapewnił dostęp do wszystkich specjalistów (pisaliśmy o tym szerzej w poprzednich numerach), i cenę za 1 mkw. – 10,50 zł. Choć na stronach BIP-u Obornik Śląskich nie pojawiło się jeszcze oficjalne rozstrzygnięcie przetargu, oferenci otrzymali już zawiadomienia o jego wynikach. Przez kolejne 8 lat przychodnię będzie wynajmowała firma Multi-Med.

Jak powiedział nam Leszek Pawlak, sekretarz miasta, komisja wybrała ofertę wrocławskiej firmy, ponieważ była ona znacznie korzystniejsza.

Więcej przeczytasz w wydaniu papierowym.

[hidepost=0]Wszyscy wiemy, że EWA-Med ma podpisane kontrakty z NFZ, dzięki czemu pacjenci mogą korzystać z porad specjalistycznych, za które płaci fundusz. Zdajemy sobie sprawę z tego, że z opieki lekarskiej korzystają przede wszystkim osoby starsze i schorowane, które są zadowolone z tego, że nie muszą jeździć do innych miast, co jest kosztowne, ale i męczące, i kłopotliwe. Właśnie z tego powodu podjęliśmy się mediacji pomiędzy EWA-Medem, a nowym najemcą. Najlepszym rozwiązaniem byłoby, gdyby pan Maciej Jagoda, który jest właścicielem Multi-Medu zgodził się podnająć lokale, w których przyjmują specjaliści EWA-Medowi. W ten sposób, pacjenci zyskaliby ciągłość leczenia u tych samych lekarzy, w tym samym miejscu, a EWA-Med zachowałoby kontrakty i nie musiałoby szukać innych lokali – mówi Leszek Pawlak.

Maciej Jagoda, prezes Multi-Medu zapewnia, że jego firma ma ogromne doświadczenie w branży medycznej, w której działa od wielu lat. Dodaje również, że jego placówki wyposażone są w nowoczesny sprzęt, jak na przykład usg czy aparat rentgenowski.  – Nie podpisałem jeszcze umowy na wynajem lokali w przychodni, ale dostałem już pismo o wyborze najemcy. Ze swojej strony deklaruję pełną współprace z urzędem, a także firmą EWA-Med, bo w tej sprawie chodzi o dobro pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, że budynek to jedno, a kontrakty to drugie. Gdyby firma pani Ewy Gryzy miała inne lokale, mogłaby do nich przenieść gabinety i tam realizować kontrakt. Ci specjaliści, którzy są zakontraktowani „na powiat” mogliby przyjmować w gabinetach znajdujących się na terenie powiatu. Nie chcemy tego, wyraziliśmy więc zgodę na propozycję, aby EWA-Med została w budynku przychodni gminnej. Jeśli pani Ewa Gryza będzie chciała realizować kontrakt w dotychczasowych pomieszczeniach, zgodzę się na to, ale pod pewnymi warunkami – mówi Maciej Jagoda i wyjaśnia: – Muszę zadbać również o swoje bezpieczeństwo, ponieważ gmina poinformowała mnie, że wcześniej były problemy z płatnościami za czynsz i media. Ze swojej strony zapewniam, że zależy mi na tym, aby jak najszybciej wyremontować poddasze by tam uruchomić gabinety a także rehabilitację. Od 1 lipca, czyli z dniem z którym podpiszę umowę na dzierżawę dołożę wszelkich starań aby usprawnić funkcjonowanie przychodni. Wiele zależy od decyzji pani Ewy Gryzy, która jeśli przeniesie kontrakty w inne miejsce, spowoduje że w przychodni  będą funkcjonowały jedynie prywatne gabinety lekarskie. Na pewno będę chciał poszerzyć zakres świadczeń, również o diagnostykę. Ale o szczegółach będziemy mogli rozmawiać za kilka tygodni.

Z Ewą Gryzą, właścicielką EWA-Medu rozmawialiśmy w miniony piątek: – Nie wiem jeszcze jakie będą moje dalsze decyzje i jakie podejmę kroki. Cały czas prowadzę rozmowy z panem burmistrzem, ale od pana Macieja Jagody nie otrzymałam jeszcze żadnej konkretnej propozycji. W przyszłym tygodniu będę mogła powiedzieć co dalej. [/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here