Krzyże, kaplice, kościoły w prusickiej gminie

  600

  Od wielu lat, najpierw ze swa śp. Żoną – Jadwigą (której dedykuje swą obecną pracę), a potem już samotnie, pan Marian gromadzi dokumentację dotyczącą zabytków Ziemi Prusickiej. Zajmował się m.in. herbem Prusic, tumbą grobową ks. Melchiora Hatzfelda, opracowaniem trasy turystycznej w swoim mieście. Wyjaśnił także tajemnicę wgłębień w ceglanych ścianach kościoła św. Jakuba. Jest autorem wielu publikacji, zamieszczanych m.in. w Brzasku – roczniku Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

  Nowe wydawnictwo stanowi znakomite kompendium wiedzy o zabytkach sakralnych prusickiej  gminy. Jest to wynik benedyktyńskiej pracy Autora, który zebrał, nieraz bardzo szczegółowe informacje o poszczególnych obiektach, także o tych, które już nie istnieją (jak: przyratuszowy kościół św. Mateusza w Prusicach, kościół ewangelicki w Górowie, czy kaplica cmentarna w Kopaszynie).

  W pierwszej, obszerniejszej części książki omówione zostały (wg kolejności alfabetycznej miejscowości) wszystkie krzyże i kapliczki przydrożne. Warto zauważyć, że są miejsca (np. Wszemirów), gdzie istnieje nawet kilka tego typu obiektów. W części drugiej omówiono (z konieczności skrótowo) kościoły w Prusicach, Pawłowie, Wszemirowie, Strupinie i Skokowej. Na uwagę zasługuje dbałość o dokładną faktografię, ale także o zajmujące ciekawostki dotyczące miejscowości i obiektów sakralnych. Dzięki temu książka stanie się interesującym przewodnikiem, zarówno dla mieszkańców gminy, jak i odwiedzających ją turystów. Całości dopełnia duża ilość zdjęć omawianych obiektów i planów poszczególnych miejscowości (szkoda, że takich małych). Do pełnego szczęścia brakuje jeszcze spisu treści lub indeksu, co ułatwiało by znalezienie szukanych wiadomości.

  Ponieważ format książki kwalifikuje ją na półkę domowej biblioteczki, proponuję aby wykorzystać pracę Autora i wydać w formie oddzielnych broszurek o podręcznym formacie, (umożliwiającym schowanie ich w plecaku) obu części pracy: krzyże i kapliczki oraz (może nieco poszerzone) kościoły Ziemi Prusickiej. Byłby to ważny krok dla promowania obfitującej w zabytki przeszłości, a także dynamicznie rozwijającej się gminy Prusice – podziw i uznanie budzą choćby: centrum fitness, sala kinowa czy nowoczesna biblioteka.

  Książkę „Miejsca kultu w gminie Prusice redagowali: Kazimiera Rusin, Marian Radzik, Zbigniew Lubicz – Miszewski, Dariusz Wieczorek i Agnieszka Buryło. Wydawcą jest Studio CONDOR Dagmary  Ślęk – Paw z Trzebnicy.

  ODPOWIEDŹ

  Please enter your comment!
  Please enter your name here