W Ligocie Pięknej jest 25 km ulic

77

Jak nas poinformowała Daniela Ciecierska, sołtys Ligoty Pięknej, choć miejscowość jest dość duża, to nie ma w niej jakiś większych problemów.  Mieszkańcy są spokojni i jest bardzo fajnie. Co roku w miejscowości przybywa mieszkańców z Wrocławia, którzy uciekając przed zgiełkiem miasta, budują sobie dom w Ligocie Pięknej.

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne, to we wsi nie ma wielu zabytków, a jednym z nielicznych jest drewniana kapliczka z rzeźbą Chrystusa Frasobliwego. Jako ciekawostkę można powiedzieć, że nazwa Ligota nadawana była miejscowościom zwolnionym z opłat lub z ulgami na zagospodarowanie. Polska nazwa miejscowości jest tłumaczeniem z niemieckiego: Schön – Piękna, Ellguth – Ligota.

[hidepost=0]Jeżeli chodzi o inwestycje prowadzone w Ligocie Pięknej, to pani sołtys poinformowała nas, że w tym roku zaplanowane są pieniądze sołeckie na wylanie asfaltu na łączniku. Ponadto będzie prowadzony remont starej szkoły, gdzie będzie zrobione przedszkole. Ma zostać ogrodzony i odnowiony plac zabaw, a do budynku ma zostać przeniesione przedszkole z Wiszni Małej.

Do przedszkola będzie uczęszczało 25 dzieci. Druga sala nadal będzie służyła młodzieży, ponieważ znajduje się tam stół pingpongowy, piłkarzyki i bilard. Na razie to wszystko zostało wyniesione, ponieważ teraz będzie tam przeprowadzony remont. W tym roku w Ligocie Pięknej będą się także odbywały dożynki gminne – powiedziała nam pani Daniela, która przez 30 lat jest sołtysem. Twierdzi jednak, że z tą kadencją chce odejść.

Pani sołtys powiedziała nam także, że w Ligocie Pięknej jest 450 domów. Jest to druga lub trzecia miejscowość w gminie pod względem wielkości. W całej miejscowości jest 25 km ulic. Na piechotę więc przejść całą miejscowość to nie lada wyzwanie.

Jak czasami roznoszę mieszkańcom po domach jakieś informacje, aby przejść całą miejscowość, to roznoszę to przez 5-6 dni – powiedziała nam także pani Daniela.

Jednym z systematycznie występujących problemów jest duży ruch na „piątce” która przechodzi przez Ligotę Piękną. Sytuacja ta sprawia, że jest dość niebezpiecznie. Kierowcy nie zawsze przestrzegają przepisy ruchu. Świadczyć o tym może zdjęcie, które zrobiła jedna z naszych czytelniczek. Anna M. uchwyciła moment, w którym jeden z kierowców wyprzedza samochód na podwójnej ciągłej, w miejscu, gdzie znajduje skrzyżowanie, przejście dla pieszych, a także ograniczenie prędkości do 60 km/h. Stąd pani sołtys na spotkaniu z policjantami prosiła o to, aby w Ligocie Pięknej częściej prowadzona była kontrola drogowa.[/hidepost]

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here