Artysta znad Newy w Trzebnicy

60

Słowo o muzyce wygłosił prof. Juliusz Adamowski, prezes Towarzystwa im. Ferenca Liszta w Polsce. Koncert odbył się w ramach cyklu „Wieczory lisztowskie”.

Było magicznie. Czarowne dźwięki fortepianu porwały słuchaczy do zaklętej krainy muzyki. Ze szczególnie gorącym przyjęciem spotkał się poruszający wyobraźnię „Korowód Krasnoludków” Edwarda Griega i Walc e-moll Aleksieja Orłowieckiego. Dreszcze emocji wywołały również  fragmenty „Pór roku” Piotra Czajkowskiego (czterowiersze, którymi opatrzony jest oryginał utworu, recytował Juliusz Adamowski).

Na niepowtarzalną atmosferę koncertu wielki wpływ wywarła osobowość prowadzącego prof. Juliusza Adamowskiego, prezesa Towarzystwa  Lisztowskiego. Nikt inny nie potrafiłby tak perfekcyjnie wprowadzić słuchaczy w klimat prezentowanych utworów. Jego wysoka kultura osobista i niezwykła wiedza były dopełnieniem niezwykłej muzyki mistrza Orłowieckiego.

Zgodnie z tradycją, po koncercie słuchacze mieli okazję spotkać się ze znamienitymi gośćmi przy kawie, porozmawiać, odetchnąć atmosferą wielkiej sztuki. Można wówczas otrzymać autograf, sfotografować się z artystą i dostąpić zaszczytu rozmowy z nim. Wtedy także artysta dokonuje wpisu do kroniki, prowadzonej przez Sabinę Jankowską, działającą w Zarządzie Towarzystwa im. F. Liszta.

Czwartkowy koncert był ewidentnie wydarzeniem mijającego sezonu. Teraz czeka nas przerwa wakacyjna. Na „Wieczorze lisztowskim” spotkamy się 23 września, kiedy to prof. Juliusz Adamowski zaprosi nas do wysłuchania koncertu fortepianowego w wykonaniu Grzegorza Niemczuka.

ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here